Бразилия наказа Италия с 4:2

Неймар с първи рекорд, очертаха се европейски и южноамерикански полуфинали

/ брой: 143

visibility 54

Петкратният световен шампион Бразилия победи действащия първенец и носител на 4 титли Италия с 4:2 и завърши на първо място в група А на турнира за Купата на Конфедерациите със стопроцентов актив. И двата отбора си бяха осигурили класиране за полуфиналите, като интригата беше кой ще остане втори в групата и ще срещне Испания на полуфиналите. Селекционерът на Италия Чезаре Прандели направи 5 промени в стартовия състав в сравнение с предишния мач срещу Япония, спечелен драматично с 4:3, и това се отрази на играта на "адзурите". Тимът на Бразилия диктуваше темпото през по-голямата част от мача и заслужено спечели. Защитникът Данте (45+2) откри резултата в самия край на първото полувреме с добавка, след като вратарят Джанлуиджи Буфон спаси удар с глава на Фред. Еврошампионът с Байерн влезе в 33-тата мин. принудително като смяна на получилия контузия Давид Луис от Челси. След почивката двата отбора набързо си размениха по един гол: Емануеле Джакерини бе изведен след хитро подаване с пета на Марио Балотели и с мощен удар по диагонала изравни за 1:1. Радостта на "сините" бе твърде кратка, след като Неймар отново даде преднина на Бразилия с хубав гол от пряк свободен удар. Фред (66) направи 3:1 след мощен пробив в наказателното поле. Италия отново се върна в мача след точно попадение на Джорджо Киелини, който промуши топката през куп от играчи. Преди завършващия удар на Киелини съдията отсъди дузпа за нарушение срещу Балотели, но след като топката попадна в мрежата, реферът даде авантаж и посочи центъра. Фред (89) вкара втория си гол в мача с добавка след удар на Марсело и оформи крайното 4:2 за Бразилия. Победата е 10-а поредна за Бразилия на турнира за Купата на Конфедерациите и 4-та поредна под ръководството на селекционера Луис Фелипе Сколари. Въпреки поражението треньорът на Италия Чезаре Прандели остана доволен от своя отбор. "През второто полувреме играхме страхотно. При 3:2 заслужавахме да изравним, но когато играеш срещу такива играчи, много лесно може да бъдеш наказан. В тези мачове търсим надграждане", каза Прандели.
В другия мач от групата Мексико победи Япония с 2:1 в Бело Оризонте и зае третото място в групата. И двата отбора вече бяха елиминирани от турнира, но мексиканците успяха да се мобилизират по-добре и да спечелят мача. И двата гола за "ацтеките" вкара нападателят на Манчестър Юнайтед Хавиер Ернандес. Чичарито се разписа след почивката и двата пъти с глава, а в добавеното време не успя да запише хеттрик, след като пропусна дузпа. За азиатците почетно попадение в края реализира Шиндзи Оказаки. По-голямото напрежение дойде извън стадиона, където за пореден ден имаше антиправителствени протести. Близо 65 000 души се струпаха около стадион Минейрао да протестират и полицията използва сълзотворен газ и спрей, за да разпръсне тълпата. Поне трима протестиращи и четирима полицаи са пострадали в безредиците, а според местните медии един от служителите на реда е в тежко състояние.

Новата световна футболна суперзвезда Неймар изравни първия си международен рекорд - за най-много вкарани голове за националния отбор в рамките на един сезон. Десетката на Бразилия се разписа с фантастично изпълнение на пряк свободен удар при победата с 4:2 над Италия и вече има 14 гола за Бразилия през сезона. Той изравни постиженията на Герд Мюлер (ФРГ), Патрик Клуиверт (Хол) и Роналдо (Браз). 21-годишният бъдещ играч на Барселона има 14 гола от 18 мач за Бразилия. Първите 3 той мушна на 15 август 2012 г. в приятелския мач с Швеция. Неймар има да играе още 2 мача - полуфинал срещу втория в група В и после на финала или в мач за бронзовите медали. В турнира, който е генерална репетиция за Мондиал 2014 отново в Бразилия, се очертаха континентални полуфинали. След последните мачове в група В снощи най-вероятно на полуфиналите ще се срещнат Бразилия и Уругвай, и Испания - Италия.

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба