Божидар Димитров подписвал договори с дъщеря си като шеф на НИМ
Докато е бил директор на Националния исторически музей Божидар Димитров е бил и в конфликт на интереси, защото е подписвал договори с фирми на дъщеря си и племениците си. Това стана ясно от проверка на Комисията за противодействия на корупцията, резултатите от която бяха обявени днес. Припомняме, че още миналата година депутати от БСП отправиха въпрос към културния министър именно за съмнителен конфликт на интереси около шефа на НИМ. Тогава Стоян Мирчев и Явор Божанков попитаха с кои фирми Димитров е сключвал договори. За да се потуши скандала, Божидар Димитров бе скоростно пенсиониран.
Снимка БиТиВи
Сега обаче скандалът излиза наяве. В съобщението на комисията се казва, че Димитров е бил в конфликт на интереси при сключването на два договора с дъщеря си и с племенниците си през 2015 година.
Комисията се е самосезирала от публикация в медиите, че НИМ има договорни отношения с търговското дружество „Акшаена -2007“ ООД, в което собственици са дъщерята на Димитров Мария и племенниците му.
От проверката става ясно, че през април 2015 г. директорът на НИМ е подписал договор с фирмата, собственост на дъщеря му и племенниците му за изработването на каталог на колекция в тираж от 1000 броя на стойност 19 800 лв. и срок за изпълнение септември 2015 г.
Въпреки че в договора е предвидено половината от сумата да се плати авансово, а другата половина – 5 дни след предаването на готовите каталози, второто плащане е извършено два месеца след първото. И двете платежни нареждания са подписани от Божидар Димитров. Същевременно музеят е получил само половината от поръчаните и заплатени каталози и то през октомври 2017 г. – т.е. повече от две години след срока в договора. По преписката не е представен протокол за предаване на останалата част от каталозите, до пълния му тираж от 1000 бройки.В хода на проверката не са установени данни и за представяне на колекцията в музея.
Пак през 2015 г. директорът на НИМ е подписал и втори договор със същата фирма - за печатно издание в тираж от 1000 броя на стойност 15 000 лева. В двумесечния срок по договора фирмата е предала всичките бройки и е получила цялото плащане като платежните нареждания са подписани от Божидар Димитров.
В хода на проверката е установено, че съгласно Вътрешните правила за финансово управление и контрол в НИМ директорът на музея е имал правото да упълномощи свой заместник да подпише договорите като по този начин си направи самоотвод от вземане на решение в конфликт на интереси, но не го е направил. При нито един от двата договора няма подадена и декларация за конфликт на интереси.