Документи разкриват:
Бойко Борисов е агент Буда
Премиерът вербуван през 1996 г. с мотив, че контактува с "оперативно интересни лица"
/ брой: 28
Премиерът Бойко Борисов е бил агент на ЦСБОП с псевдоним Буда. Това разкриват документи, които сайтът "Биволъ" пусна вчера.
Предложението е от декември 1996 г., когато вътрешен министър е покойният Николай Добрев, а министър-председател Жан Виденов. Офицерът, който пише рапорта с предложението, е не друг, а Младен Георгиев - сегашният главен секретар на ДАНС и бивш директор на охранителната фирма на Бойко Борисов "Ипон". Младен Георгиев настоява Бойко Методиев Борисов да влезе в обсега на службите заради "декриминализиращото му поведение" и връзки с престъпността.
На 9 декември 1996 г. Бойко Борисов е регистриран в оперативния отчет на ЦСБОП като информатор. Мотивът за вербовката е, че контактува с "оперативно интересни лица". Според водещия офицер кандидатът Борисов има качества и перспективи за регистрация в по-горни категории секретен сътрудник. На жаргона на службите това означава, че Борисов е дал съгласие да бъде агент-информатор, заведено му е "картонче" и в архивите се пазят негови донесения, подписани от водещия оперативен работник. Оперативният отчет на секретните сътрудници е система, която позволява, ако даден информатор бъде разработван от друга служба, то информацията за това да стига задължително до неговия водещ офицер, който стопира разработката.
Според сайта "Биволъ" генезисът на сътрудничеството на Борисов със службите започва от 1993 г., когато той регистрира фирма заедно с Алексей Петров. Наричат я "Будоинвест". Самият Борисов твърди, че тази фирма никога не е развивала дейност.
Година и половина, преди да бъде вербуван Борисов, в края на март 1995 г., антимафиоти, пратени от София, удрят фабрика за незаконно производство на цигари в Крайморие, собственост на фирма "Тео Интернационал". Акционери в нея са Бойко Борисов, Цветелина Бориславова, Румен Николов - Пашата, Ангел Бончев от "Литекс", Емил Райков и други "оперативно интересни" личности. На 25 март 1995 е започнато досъдебно производство срещу фирмата, но делото е смачкано с помощта на Георги Пенев - шеф на полицията в Бургас и близък приятел на Бойко Борисов.
Като главен секретар в МВР Борисов се отблагодарява и на Георги Пенев. Пенсионира го с почести и го назначава на поста регионален директор на ИПОН в Бургас. Историята с участието на Борисов в контрабандата е напълно покрита и забравена. Повтаря се симптоматичната схема: разработваният престъпник става работодател и шеф на разработващия го офицер на МВР. Но без съмнение още през 1995 г. в ЦСБОП са регистрирали "обекта" Борисов и са започнали да го следят.
Предложението за регистрация на секретния сътрудник Бойко Борисов е подписано от оперативен работник, обозначен като НБ-22. С него се е съгласил (но подпис липсва) колегата му НБ-20. Предложението е утвърдено от началника на сектор "НБ" в ЦСБОП - подполковник Спас Спасов. Това е и единственото име с подпис в документа.
Проверката на "Биволъ" установи, че подписът на оперативния работник с код НБ-22 във факсимилето принадлежи на Младен Георгиев, който в момента е главен секретар на ДАНС. Младен Георгиев не е осветяван до момента като офицер от ДС. Той също е отстранен от системата на МВР през 1997 г. за подпомагане на престъпни групировки и изнасяне на информация.