19 Април 2024петък23:41 ч.

Ботев Пд спечели битката за Европа

visibility 156

Ботев Пловдив пак ще играе в Европа! "Канарчетата" спечелиха баража за място в турнира Лига на конференциите след победа с 2:1 над Берое, а успехът хвърли в делириум "бултрасите", изпълнили трибуните на стадиона в Коматево. "Канарчетата" се завръщат на международната сцена след 5-годишна пауза.
Домакините имаха превъзходство през първата част и то бе материализирано от Мохамед Брахими (38), а веднага след почивката Па Конате (48) направи 2:0, но много бързо Давиде Мариани (53) върна надеждите на Берое.
Двубоят започна вихрено и още в 22-ата секунда публиката бе на крака. Първоначално реферът Драгомир Драганов посочи бялата точка, но минута по-късно отмени решението си след проверка с ВАР. Дузпата бе отсъдена заради единоборство между Бен Юсеф и Мохамед Брахими, който бе намерен с дълъг пас в наказателното поле на Берое. За падането си нападателят на Ботев Пловдив получи жълт картон за симулация.
Гостите от Стара Загора отговориха с два неточни удара на Давиде Мариани и Симеон Мечев. В 12-ата минута центриране на Ето'о към далечната греда бе затворено от Па Конате, но изстрелът му с глава излезе в аут, а след това стана ясно, че левият халф-бек на Ботев Пд е бил в положение на засада.
Три минути по-късно Па Конате проби отляво и върна  към свободния Реда Рабей, чийто шут обаче бе блокиран от Георги Динков. В 18-ата минута "канарчетата" пак поискаха дузпа за игра с ръка на защитник, но съдията показа, че няма нарушение на правилата.
Превъзходството на Ботев Пд даде резултат в 38-ата минута. Центриране на Тодор Неделев от ъглов удар затрудни отбраната на Берое, а Самюел Супрайен хитро подаде към Мохамед Брахими, който от ъгъла на вратарското поле прокара топката между купа от играчи за 1:0.
"Канарчетата" влязоха агресивно във втората част и три минути след почивката стигнаха до втори гол. Вкара го един от най-дейнните на терена Па Конате, който овладя прехвърлящо центриране на Джеймс Ето о и с премерен удар удвои.
Не бяха изминали и пет минути, когато далечен удар по земя на Давиде Мариани хвана неподготвен вратаря на домакините Хидайет Хинкич и топката влезе в десния му ъгъл за 2:1. Вина за попадението носи и Роберто Пунчец, който се размина с топката и тя стигна до халфа на Берое.
Голът смути домакините, които започнаха да играят по-предпазливо и трудно стигаха до вратата на Берое. В 61-ата минута Току шутира страховито, но неточно, а в 86-ата минута вратарят Ганев спаси опасен изстрел. Гостите бяха по-активни, но и те не създадоха проблеми на Хинкич. В последната минута Дилан Мертенс блесна с ключова изява, блокирайки удар на Давиде Мариани.
Минути след края на мача отборът на Ботев Пловдив бе награден за третото място, което спечели в efbet Лига. Купата бе връчена на капитана на "канарчетата" Тодор Неделев от изпълнителния директор на БФС Валентин Чакъров. Всички играчи получиха и бронзови медали.
Наставникът на Берое – Петър Хубчев, заяви след загубата от Ботев Пловдив, че за заралии ще настъпят тежки времена. Бившият национален селекционер обаче не пожела да конкретизира повече.
“Мисля, че характерът на тия момчета и държанието им говори много за тях. Дълго време бяха обиждани, а оставиха футбола в Стара Загора над всичко. Разбира се, винаги може по-добре, но това е“, започна треньорът. „Получих подкрепа, ако не бях – нямаше да дойда. Разделям я на две – новото ръководство и феновете, които в последните няколко мача се върнаха на стадиона със сърцето си. Футболистите я чувстваха тази подкрепа. От утре настъпват много по-тежки времена за Берое. Не е моя задача да конкретизирам задачите и бъдещето. Трябва да се справим с предстоящото", завърши наставникът.
Треньорът на Ботев Азрудин Валентич трудно скриваше усмивката си след успеха с 2:1.
"Много съм горд и щастлив от постигнатото, но и изключително изморен. Беше много интензивен сезон. Всеки мач беше важен. Имаше изключителна конкуренция с Левски и Черно море през втората част от сезона.
Когато всичко опре до един мач, психологически е много тежко. Заслужавахме да победим днес. Не искам да казвам дали сме били по-добри или не, но най-важното е, че видяхме какво направихме за сезон и половина. От един клуб без бъдеще и финанси, Ботев ще играе в Европа и спечели бронзов медал. Когато ние дойдохме, честно казано хората тук не бяха щастливи. Никой не вярваше, че можем да изградим добър клуб. Година и половина живея тук, за да се опитам да направя феновете щастливи. Да организираме клуба, както искаме. През настоящия сезон бяхме добри и мисля, че правим нещо добро. Не очаквах толкова бързо да спечелим медал и да стигнем в Европа, но след няколко мача от началото на сезона усещах, че това може да се случи. В крайна сметка днес направихме история. За нас е важно да използваме краткото време между този мач и началото на първенството. Целта ми е да се представим добре в мачовете в България. По-важно е как ще се представим в първенството. Трябва да мислим концентрирано. Някъде на 21 юли ще бъде първият ни мач в Европа и тогава ще мислим за него. Трябва да направим добър подготвителен лагер и да бъдем готови за първенството.
Всеки 6 месеца искаме да доведем играчи, които да повишат нивото. Скаутите ни работят много добре. Те ми показаха играч, който са намерили - с профил, подходящ за нашия стил. Правят го за всяка една позиция. Близо сме да направим още 3 трансфера. Искаме да привлечем 4 или 5 играчи. Още от първия мач през 2022 година усетих, че феновете са зад нас. Направихме нещо страхотно заедно. Ако играем на "Колежа", тази вечер щеше да има 22 000 души. Хората заслужават този стадион. Надявам се, че политически този проблем ще бъде решен.
Всички класирали се отбори за евротурнирите искаме да представим българския футбол по най-добрия начин. Мисля, че ще успеем да го направим", заяви Валентич.
Собственикът на Ботев Пловдив Антон Зингаревич направи голямо обещание след победата над Берое, която класира тима в Лигата на Конференциите. Той заяви, че през втория полусезон на следващото първенство отборът ще играе на своя стадион в Пловдив.
“За нас това е един млад проект и още в първия пълен сезон да играем в Европа, е много голям успех. Дългосрочната ни цел бе това и малко или много всички в клуба вярвахме, че можем да я постигнем. Не мисля, че бюджетът ще се увеличи кой знае колко, но мисля, че можем да привлечем няколко нови футболисти.
Мисля, че имахме добра среща с кмета на Пловдив и вярваме, че стадионът може да бъде готов за втората част на следващия сезон. Много е трудно в Европа, защото ще има много сериозни противници. Целта ни е да се класираме за груповата фаза, но ще мислим кръг за кръг и ще видим докъде ще стигнем. Винаги искаме да подобрим академията си, тъй като искаме да имаме повече наши си играчи. Разбира се, това е процес, който може да отнеме повече време. Имаме нов спортен директор, който може да разработи дългогодишен план за развитие, но това е в процес на подготовка”, заяви пред медиите Зингаревич.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"