05 Август 2025вторник22:18 ч.

Боряна Димитрова: Скандалът с ЧЕЗ размества политическите играчи

автор:Дума

visibility 2796

Скандалът около ЧЕЗ е на път да доведе до сериозно препозициониране на политическите играчи. Развитието на сагата тепърва предстои, но вече се наблюдава сериозно ексалиране на обществено напрежение. Това коментира пред БНР социологът Боряна Димитрова. По думите й казусът с продажбата на енергийното дружество е най-значимото изпитание за кабинета "Борисов 3".
Тогава, когато има твърде непоследователни действия от страна на правителството, обществените подозрения рязко нарастват, каза Димитрова. Според нея в скандалната сделка "фактите са крайни, но догадките са безкрайни". Ескалира и общественото недоверие, защото в обществото има страхове, неяснота и напрежение. Винаги в такива случаи има едно желание за по-голяма роля от страна на държавата и на нейните институции, коментира още Боряна Димитрова. По думите й много е важно как държавата ще влезе в правомощията си - дали с по-сериозна роля на регулаторите като цяло или с усещането, че се създава законодателство само за тази сделка.
От развитието на политическия процес оттук - нататък зависи препозиционирането на политическите играчи, предупреди социологът. Димитрова посочи, че това е един от уроците за политиците от скандала с ЧЕЗ - че икономическите залози много бързо могат да прераснат в политически.
Та посочи като един проблемите на ГЕРБ и през трите мандата на управление е именно подценяването на институционалната сила. Усещането сред обществото е, че има закони, но има и институционална безпомощност. За сметка на "хиперактивност в личен план".

Достъпът с автомобил до Терминал 2 е забранен до 23 август

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 143

КЗК глоби "Билла" с над 400 хил. лв.

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 143

Нерегистрираните до 28 ноември кладенци ще бъдат ликвидирани

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 143

Едва 16% от германците готови да хванат оръжие

автор:Дума

visibility 407

/ брой: 143

Гърция призна бекташите за религиозна общност

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 143

В Хаити арестуваха бивш сенатор

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 143

ЕС губи €1 трилион заради санкциите срещу Русия

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 143

Бузлуджа 2025

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 143

Попарени мераци

автор:Юри Михалков

visibility 376

/ брой: 143

На почивка с НЗОК

автор:Евгения Младенова

visibility 394

/ брой: 143

Те донесоха свободата

автор:Евгений Белий

visibility 366

/ брой: 143

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ