БОРКОР вижда нередности в новия ЗОП
Законът е корупционен и превръща председателя на КЗК в едноличен орган, заяви депутатът от БСП Георги Божинов
/ брой: 27
Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) към Министерския съвет вижда нередности в част от приетия вчера на второ четене в парламента изцяло нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), съобщи "Дневник". В доклад, с който изданието разполага, от БОРКОР предупреждават вицепремиера по европейските фондове и икономическите политики Томислав Дончев за пропуски, а в един от членовете и за "незаконосъобразна норма, която би могла да способства корупционно поведение".
От БОРКОР отбелязват, че в чл.20, ал.16, който при приемането си на второ четене е станал чл.21, се узаконява възможността за неправомерно разделяне на поръчките, което е правно недопустимо. Също така като слабо място посочват избора на изпълнител без провеждане на процедура, което създава удобна възможност за избор на конкретна фирма. Сред другите критики на БОРКОР към закона са липсата на определения на "подизпълнител", "съществени промени", "спешно възлагане", както и липсата на задължение на възложителя да публикува в сайта на Агенцията за обществените поръчки процедурите за малките поръчки за строителство на стойност от 50 хил. до 270 хил. лева и за доставки - от 30 хил. до 70 хил. лева, които се осъществяват с публична покана.
БОРКОР не засяга в доклада си други промени, предизвикали множество коментари. Сред най-спорните е възможността на възложителите - най-често държавни и общински структури, да дават пари на радио- и телевизионни оператори, без да възлагат обществена поръчка и по свой избор, което е нарушение на управленската програма.
Запази се невъзможността на участниците в малките обществени поръчки да подават жалби. Сред новостите е възложителят сам да преценява тежестта на дадени нарушения или престъпления, изброени в списък, на кандидатите и да преценява дали да ги допусне до процедурата, което някои депутати нарекоха член "Добър ден, корупция".
Също така критики бяха отправени и към приетите норми за още по-голямо овластяване на председателя на Комисията за защита на конкуренцията, който сам ще разпределя на служители на ведомството си постъпилите жалби, членовете на комисията ще имат право само да наблюдават проверката, но не и да се месят.
Във връзка с тази разпоредба депутатът от БСП Георги Божинов, заяви вчера по време на дебатите при второто четене, че законопроектът за обществените поръчки е корупционен и превръща председателя на КЗК в едноличен орган. "Веднага след приемането на този закон ще бъде избран нов, политически доверен на властта, председател на КЗК, който да материализира корупционния потенциал на този закон. Вие ще бъдете свидетели и участници в този управленски акт, ако не в близките седмици, то в близките месеци", посочи Божинов.
По думите му така оформеният текст на законопроекта елиминира ролята на членовете на комисията. "Председателят става най-информираното лице в България за поръчителя, изпълнителя, покровителя и получателя на корупционното възнаграждение. С този закон председателят на КЗК става "диспечер" на оторизираната със закон и провежданата от властимащите, корупция в България", заяви Божинов.
Късно следобед вчера Народното събрание прие на второ четене новия Закон за обществените поръчки. След влизането му в сила, той ще отмени сега действащия ЗОП.