14 Юли 2025понеделник23:13 ч.

Борисов пак отвори бръснарницата

/ брой: 205

автор:Веселин Стоянов

visibility 2576

В навечерието на Съединението на Княжество България и Източна Румелия премиерът Бойко Борисов заплаши премиера на Република Турция, че вече няма лабаво. Очевидно вдъхновен от 125-ата годишнина на Съединението, той казал строго на турския премиер Реджеп Ердоган, че турска фирма няма да види хаир на българска земя, ако строителната фирма "Мапа Джингиз" не прокара магистрала "Люлин" в уречения срок.
От което на Реджеп Ердоган му изтръпнали петите, а на целия български народ му изтръпнало сърцето, да не би министър-председателят да вземе да спре и турските сериали. Защото, както знаем, целият български народ само това гледа вече амен-амен една година.
Това вече е заплаха. И за България, и за Турция. За нас ясно, но за турските продуценти е още по-ясно. Къде ще си дянат многосерийните филми, а?! Гърция ли ще ги купи, бившите югославски републики ли ще ги вземат или братска Румъния, с която делим мегдана по бедност и изостаналост в Европейския съюз?
Ако Бойко Борисов е целял да удари турската икономика в сърцето, нещо се е объркал - той удари в сърцето българските телевизии и техните зрители. Българските дипломати също залитнаха от удивление и започнаха непоклатимо да мълчат на тема, че така не може да се говори за чужди премиери. Не се обади дори самият Божидар Димитров, може би защото преди няколко месеца само Борисов, като един генерал Радецки или Скобелев, ако щете, му сви набързо сърмите по темата "Турцiя ке падне". Лошо!
Външната политика на премиера е горе-долу следната: западноевропейските държави са колоси на демокрацията, а останалите са си "останали". Само че Република Турция не е Османската империя, че да й се зъбим в навечерието на Съединението. Ако "Мапа джингиз" обърка стъпката, има си икономически санкции, съд и така нататък. Какво са виновни другите турски фирми, които работят в България? И ако те бъркат стъпката, също трябва да бъдат наказани по съответния съдебен път заради търговска или предприемаческа нелоялност. Но министър-председателят да забранява достъп на чужди фирми у нас - това вече говори за инфантилност на поведението му.
По исторически, икономически и морални причини отношенията ни със съседите през последните 130 години винаги са били в най-различните сектори на скалата. По-често в сектора на враждебността. Но отношенията ни с Турция винаги са били много внимателни и подобни изказвания най-малкото са неуместни. Както, впрочем, и много от изказванията на Борисов, които приличат повече на говорене в бръснарницата, нежели на сериозен политически диалог.
Крайно време е Борисов да излезе от ролята: "Изведнъж Радецки пристигна със гръм!"
Може да е готина и да се харесва на мимозите от ГЕРБ, но е неприлична за един премиер на европейска държава. Щото има да строи седем автомагистрали, както се е зарекъл.


 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ