15 Септември 2025понеделник13:43 ч.

Борисов иска европейски медицински щит срещу COVID-19

автор:Дума

visibility 685

 Европа се е провалила в първоначалните си действия срещу пандемията от коронавиус.Това е мнението на премиера Бойко Борисов, който говори на среща на лидерите от Централна и Югоизточна Европа в словенския курорт Блед. На форума се обсъжда бъдещето на ЕС след Брекзит и пандемията от COVID-19.

В изказването си Борисов настоя час по-скоро ЕС да изработи единни правила за реакция срещу коронавируса. По думите му трябва спешно да се създаде „медицински щит“ за действие в цялата Европа. Така всички държави от ЕС ще могат да реагират по един и същи начин при обявяване на червен, жълт или зелен код, който пък трябва да се определя от броя на заболелите в дадена страна.

В единния медицински протокол трябва да се посочи как ще работят училищата и детските градини, разрешават ли се или се забраняват спортните прояви в ЕС и по какъв начин. Освен това всяка държава членка трябва да е длъжна и да осигури зелен коридор за тировете и транспорта,  разви идеята си Борисов.  Той добави, че е необходимо да се подходи глобално и по отношение на защитните облекла, ваксините и медикаментите за справяне с новото заболяване.

Борисов обясни също, че е притеснен, че държавите от ЕС не разполагат с единен медицински протокол за действия при Covid-19 в контекста на очакваната втора вълна, и все още няма ваксина срещу вируса.

Борисов припомни колко много работа е свършила Европейската комисия за справяне със социално-икономическите последици от пандемията.

"Но сме септември, идват зимните грипове. Има миграционна вълна. Има чудовищен спад на БВП в цял свят. Въпреки безпрецедентното предизвикателство, пред което е изправена и България, в страната ни продължава изграждането на всички ключови за региона и Европа проекти. А сме на най-трудното място – между Турция, Крим и Черно море", посочи българският премиер.

В изказването си Борисов фокусира вниманието на лидерите и върху значимостта от бъдещото развитие на държавите от Западните Балкани. Той смята, че Европа трябва да остане последователна в изпълнението на ангажиментите си към приобщаването им, се посочва в съобщение от пресцентъра на Министерския съвет.

 

 

Част от училищата вече започват учебния ден по-късно

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 171

Ваксината срещу варицела става задължителна от 2026 г.

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 171

Продължава пожарът в Природния парк "Рилски манастир"

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 171

Бедственото положение в Плевенско е удължено до 1 октомври

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 42

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 43

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 41

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 42

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 38

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 40

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 43

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 44

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ