17 Юли 2025четвъртък12:13 ч.

"Уолстрийт джърнъл":

Борисов и Дянков се отказаха и от еврозоната

Според българския премиер някои правителства в Европа са като "глезено дете, което не иска да отиде на зъболекар"

/ брой: 206

visibility 1822

 

 

Най-бедният член на ЕС замразява за неопределено време своите отдавнашни планове за влизане в еврозоната, показвайки охлаждане на ентусиазма си за общата европейска валута, пише БГНЕС като се позовава на "Уолстрийт джърнъл". В различни интервюта премиерът Борисов и финансовият министър Симеон Дянков казват, че решението да бъдат изоставени плановете за присъединяване към еврозоната, което бе отдавнашна стратегическа цел на няколко правителства в бившата комунистическа държава, идва в резултат на влошаващите се икономически условия и засилващата се несигурност по отношение на перспективите пред блока, успоредно с решаващите промени в нагласите на общественото мнение в България, която влиза в третата си година на програма на бюджетни икономии.

"Нагласата ни и общественото мнение се промениха. Точно сега аз не виждам никакви ползи от влизане в еврозоната, а само разходи", казва Дянков. "Обществото основателно иска да знае, кого ще трябва да спасяваме когато се присъединим? Твърде рисковано е за нас, а и освен това не е сигурно какви са правилата, а и какви е вероятно да са след една или две години", продължава той.

Борисов обаче заявява, че все повече се тревожел от засилването на споровете в еврозоната дали да се даде приоритет на фискалната дисциплина пред растежа или както други искат - да се заложи на по-експанзионистична политика. Той казва, че е сигурен, че сега ще има още по-дълбоко разделение в Европа, тъй като много правителства не са готови да преглътнат трудните решения, които трябва да вземат. Това е все едно глезено дете, което не иска да отиде на зъболекар, който да му оправи болните зъби, дори и когато това е наложително, дава пример той. "Този момент е критичен за еврозоната и за ЕС", коментира Борисов.
Управляващата партия в България, която като че ли не е подвластна на политическата гравитация, като запази популярността си въпреки съкращенията на разходите, е изправена пред засилващ се натиск, изтъква вестникът. Проучванията на общественото мнение показват, че партията ГЕРБ на премиера Борисов остава най-популярна в страната, но обществената подкрепа за нея намаля значително през последните месеци заради мерките за строги икономии и липсата на съществени резултати от борбата с организираната престъпност и корупцията. За Борисов ще бъде много трудно да сформира еднопартийно правителство след парламентарните избори догодина, обобщава "Уолстрийт джърнъл".

 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ