"Борисов 3" пръснал без обществени поръчки 8,6 млрд. лева
Държавните средства са потънали авансово в незавършени язовири, свлачища, магистрали, детска болница и сграда в "Софиятехпарк"
/ брой: 124
За две години правителството на ГЕРБ и патриотите е прахосало 8,6 млрд. лв. от бюджета за инженерингови проекти без обществени поръчки - укрепване на свлачища, ремонт на язовири, строителството на отсечки от магистрала "Хемус", за правителствения комплекс в "Софиятехпарк", националната детска болница върху скелета в Медицинска академия и т.н. За тях е прилагана "спешната" схема "инхаус" - без търг и конкурс, с наемане на едни и същи "наши" фирми, на които е предплатена цялата сума. Повечето от тези обекти дори не са започнати, макар договорите им да изтичат. Далаверите на кабинета "Борисов 3" разкриха регионалният министър Виолета Комитова, икономическият Кирил Петков и финансовият Асен Василев.
Информацията за "инхаус" процедурите на държавните предприятия е събрана трудно, защото няма такъв регистър и договорите не са публични, обясни Василев. От 1 януари 2019 г. до 30 април 2021 г. са сключени договори за над 20 млрд. лв., от които 11,7 млрд. лв. с обществени поръчки. "8,6 млрд. лв. или над 42% от средствата са платени авансово по схемата "инхаус", която в света се прилага при извънредни ситуации, а у нас - за избягване на поръчките и възлагане на изпълнители без конкурс и търг. Тези пари стигат за пенсиите за 9 месеца. Нямаме пари за актуализиране на пенсиите, но имаме 8 млрд. лв. за раздаване на фирми без поръчки", възмути се Василев.
Държавната "Автомагистрали" е раздала авансово близо половин милиард лева, без магистралите да са готови. Останалите около половин милиард още са в сметката на МФ и ще бъдат върнати в бюджета и похарчени с обществени поръчки, обяви министърът. Министерството ще проучи защо по много от обявените обществени поръчки е имало само един кандидат. Според Василев е притеснително, че договорите по "инхаус" са авансирани без банкови гаранции, което означава, че ако бъдат разтрогнати, държавата няма да си върне парите.
"Инхаус" се прилага за инженеринга на пътища, свлачища и сгради, за да се надуват цените и сметките да се надписват, заяви Комитова. Тя описа явлението "фирмено робство", при което държавни фирми като "Автомагистрали" и ДКК си наемат фирми, които изпълняват, без да могат да се оплачат. Инженерингът се възлага на една и съща фирма за проект на хартия, да го изпълни и да наеме надзорна компания, като доминираща е строителната компания, която диктува условията и парите. "Този инженеринг в света се прилага при уникални и спешни проекти, които се възлагат на фирми с големи възможности. У нас уникалният проект е в полето и нарочно се възлага на фирми без капацитет", каза Комитова и припомни за платените авансово 570 млн. лв. за 84 свлачища, от които се работи само по едно. Парите са преведени на АПИ, която изплаща веднага 221 млн. лв. на "Автомагистрали", която наема 30 фирми и им предплаща 188 млн. лв. Така се гради и "Хемус" - през 2019 г. МС дава на МРРБ 3,71 млрд. лв. за 9 магистрални участъка край Ябланица, превежда ги на АПИ, тя плаща 1,14 млрд. лв. на "Автомагистрали", което авансира с 976 млн. лв. 45-50 фирми изпълнители без дори готов проект.
90 млн. лв. от отпуснатите от "Борисов 3" 100 млн. лв. са платени авансово на фирмата, спечелила през 2019 г. обществената поръчка на МЗ за изграждане на детската болница върху скелета в Медицианска академия. Направено е въпреки официалното становище за скелета от 2004 г., че не може да се ползва за нуждите на здравеопазването и действащия план от 2011 г., според който скелетът трябва да се събори и да се изгради нова болница на мястото.
Под шапката на ДКК е сключен тайно и без обществена поръчка договор за инженеринг за 182 млн. лв. за изграждане на нов правителствен център в "Софиятехпарк", като също има авансово плащане, съобщи, Петков без да разкрие коя е фирмата.