19 Юли 2025събота18:52 ч.

Борислав Гуцанов: Време е да сложим край на слугинажа в енергетиката

България трябва да развива ядрените си мощности, категоричен е председателят на ПГ на БСП за България

автор:Дума

visibility 5395

„В последните години сме свидетели на патологичен слугинаж в енергетиката, некомпетентност и алчност. Време е да сложим край“, заяви председателят на ПГ на „БСП за България“ Борислав Гуцанов в пленарна зала. Той подчерта, че България отговаря на условията за намаляване на въглеродните емисии от Киото отдавна и беше категоричен, че не бива икономиката да бъде натоварвана допълнително с нови изисквания за декарбонизация. 

„Искаме да унищожим нашата икономика в областта на ТЕЦ-овете ли? Предложенията, които се правят за териториалните планове са начало на унищожение на българските ТЕЦ-ове ако не се вземат адекватни мерки“, категоричен бе той.

Борислав Гуцанов подчерта, че тези процеси са започнали по време на управлението на ГЕРБ и не са спрени.

Председателят на парламентарната група на БСП за България заяви, че в момента потреблението на страната е 38 млн. мегаватчаса – 16 от АЕЦ "Козлодуй", 17 от ТЕЦ-овете и 3,8 от възобновяемите източници. По думите му по предварителни разчети до 2050 г. потреблението ще достигне 120 млн. мегаватчаса. 

“От къде ще дойдат тези допълнителни мощности?“, попита той.

Гуцанов призова народните представители да се вземе адекватно решение за изграждане на допълнителни енергийни мощности, а не да се товарят допълнително ТЕЦ-овете, които са на ръба да бъдат закрити. Той припомни, че преди години четири блока на АЕЦ „Козлодуй“ също бяха затворени, за да бъдат изпълнени определени изисквания. „Нищо, че се оказа впоследствие, че никой не ни е карал“, подчерта той и допълни, че те са можели да донесат 20 млрд. евро печалба. 

 „Какви средства сме получили от членството си в ЕС досега и дали те отговарят на тази сума? Не става ли и сега същото?“, попита социалистът. 

Гуцанов бе категоричен, че България трябва да развива ядрената си енергетика чрез изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ и довършване на АЕЦ „Белене“.  Според него само това ще доведе до по-евтино електричество за всяко домакинство и за българската икономика.

Гуцанов обясни, че НПВУ е бил свързан с възстановяване от пандемията  и попита защо са приети допълнителните условия, които стоят пред страната ни по пътя към усвояване на част от средствата. „Никой ли през това време, от тези които можеха да взимат решения не се сети, че не трябва да се натоварва допълнително законодателството на страната ни с редица решения за промени на закони, за да бъдат усвоени средствата? Какво е това безумие?“, попита още той.

Гуцанов заяви, че Народното събрание и всички кабинети през този период имат вина, за да се стигне до тук. „Вместо да бъдат усвоени тези около 11 млрд. лв., ние сме усвоили едва 1,250 млрд. лв. Ще бъде голям успех при тези условия ако успеем да усвоим и малка част от оставащите близо 10 млрд. лв.“, предупреди Борислав Гуцанов.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ