26 Юни 2024сряда22:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Ройтерс":

Болните икономики струват животи, но политиците нехаят

За да се намери противодействие на тези заплахи, са необходими силни системи за социална защита

/ брой: 72

visibility 50

Финансовата криза в Европа струва животи - самоубийствата и инфекциозните заболявания са все повече, но политиците не обръщат внимание на проблема, твърдят здравни експерти, предаде Ройтерс, цитиран от Дир.БГ.
Големите бюджетни съкращения и нарастващата безработица тласкат все повече хора към депресия, а по-ниските доходи означават, че по-малко хора могат да отидат на лекар или да си купят лекарства.
Резултатът - след дългосрочен спад от 2007 г. насам процентът на самоубийствата, съчетан с тревожни огнища на болести, включително СПИН и дори малария - се увеличава в Гърция, според анализ за европейското здраве на списание "The Lancet".
За да се намери противодействие на тези заплахи, са необходими силни системи за социална защита, твърдят изследователи. Но мерките за икономии, наложени след поредица от кризи в Южна Европа - най-скоро в Кипър, "нарязаха" тези мрежи за безопасност.
"Налице е явен проблем - отричат се здравните ефекти на кризата, въпреки че те са очевидни", казва водещият изследовател Мартин Маккий от Европейската обсерватория за здравни системи и политики, група, подкрепена от Световната здравна организация.
"Европейската комисия е задължена да следи какво въздействие имат върху здравето всичките й политики, но не е дала оценка за здравните ефекти от мерките за икономии, наложени от Тройката", добави той.
Т.нар. "Тройка" на Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд е групата на кредиторите, отговорна за серия от спасителни планове за закъсалите икономики. (Последният е за Кипър - б.р.)
Исландия обаче подсказва, че има алтернатива. Въпреки опустошителната финансова криза, Исландия отхвърли затягането на коланите след референдум и продължи да инвестира в системата си за социално благосъстояние. Изследователите открили, че благодарение на това решение в страната не е имало забележими ефекти върху здравето, откакто кризата започна.
Икономиката на Исландия вече се е върнала към растеж, но възстановяването е неравномерно и инфлацията остава упорито висока.
От друга страна, здравните системи в много европейски страни са под напрежение, включително Испания, Португалия и Гърция, съобщават Маккий и колегите му. Съществува нарастваща тенденция пациентите да търсят помощ в по-късен етап, въпреки че това означава по-лоши последствия за тях, както и по-високи разходи за здравната система в дългосрочен план.
В България петима души се самозапалиха в рамките на един месец. Четирима починаха, един е жив и е на лечение в "Пирогов".
Самозапалването е едновременна проява на безизходица и протест, заяви социалният антрополог Харалан Александров. По думите му
самозапалването у нас се превръща в модел на самоубийство.
Същевременно
Европейската комисия определи нивата на бедност у нас като тревожни. В България пет пъти повече хора от средното за Европейския съюз търпят сериозни материални лишения, гласи представен вчера анализ на социалната ситуация в ЕС, в който има специален раздел за нашата страна.

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ