14 Януари 2026сряда01:59 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Болестите на президента

Психическото състояние на Хамид Карзай тревожи САЩ

/ брой: 233

автор:Дума

visibility 2339

"Душевно заболяване, зависимост от лекарства и пристрастяване към хашиша" - всичко това не можем да наречем идеални качества за ключовия партньор на НАТО в Афганистан, пише британският седмичник "Сънди таймс". В Съединените щати, които харчат за този конфликт 120 милиарда долара годишно, в последно време започват да възприемат афганистанския президент Хамид Карзай като досаден товар. Новата книга на журналиста от "Вашингтон пост" Боб Уудуърд вероятно ще засили това чувство. Според данни от американското разузнаване Карзай се лекува от биполярно разстройство, известно още като манийно-депресивна психоза или циклофрения, пише Уудуърд. Преди това в американския печат бяха публикувани информации за участие на членове на семейството на Карзай в корупционни практики и в търговията с наркотици. В Пентагона даже е обсъждан въпросът евентуално да бъде придуман да си даде оставката и да отиде да живее в луксозна вила в Дубай. В книгата си "Войните на Обама" Уудуърд цитира американското разузнаване, според което Карзай е параноидално подозрителен и се страхува, че англичаните и американците ще организират заговор срещу него. "Той ту започва, ту спира да взема лекарства" - е споделил американският посланик в Кабул Карл Ейкънбъри пред вицепрезидентта Джо Байдън.
Бившият специален представител на ООН в Афганистан Питър Голбрайт казва, че афганистанският президент взема наркотици и е психичсеки нестабилен. "Познавам Карзай от 23 години, но откакто е президент - от 9 години насам, той пред очите ми се промени и стана по-затворен. През последните години съм го виждал много пъти да взема лекарства. Дали не е развил депресия? Да стоиш в дворец, охраняван от някоколко кордона въоръжени войници, дворец, в който много от предишните му обитатели са убити, едва ли може да способства за добро настроение, особено у човек, който обича природата и разходките сред нея. Нямам право да поставям клинични диагнози, но ако се съди по поведението му, то очевидно нещо в него не е в ред. Напоследък са характерните резки промени в настроението му. Той може да бъде много забавен, но и много досаден с продължително дърдорене на неясни и необмислени приказки. Според някои кръгове от дворцовия персонал Карзай пуши хашиш" - казва Голбрайт.
Много хора от обкръжението му са съгласни, че той е склонен към параноя. Рядко напуска столицата след няколкото опита за покушения срещу него. Когато през 2006 г. в Кабул избухнаха безредици, той е бил смъртно уплашен, както твърдят негови приближени, и поискал да изпратят вертолети, за да го измъкнат от града. "Карзай не се доверява на собствените сили за сигурност и смята, че армията и полицията служат на чужди сили и кроят заговори срещу него - споделя един от съветниците на президента. Миналата седмица британският министър на външните работи Уйлям Хейг даде доста уклончив отговор на въпроса на американско радио за психическото състояние на афганистанския президент. "Ако разполагах с такава информация, не мисля, че бих я огласил по радиото" - каза той.

 

Обмяната на валута в банките става трудно

автор:Дума

visibility 945

/ брой: 7

НАП събрала близо 9 млрд. лв. повече

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 7

20% ръст на наемите в София, в Бургас и Варна - между 10% и 15%

автор:Дума

visibility 825

/ брой: 7

Услугите ни - сред най-бързо растящите в ЕС

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 7

Тръмп заплаши Мексико с наземни атаки

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 7

Ситуацията в Иран е "под пълен контрол"

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 7

Китай ще се бори с дребните нарушения

автор:Дума

visibility 957

/ брой: 7

Накратко

автор:Дума

visibility 5524

/ брой: 7

С копие срещу София

автор:Юри Михалков

visibility 1593

/ брой: 7

Разговорът за БСП изисква честност и откровеност

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 7

Ще ни донесе ли левът богатство след години

автор:Дума

visibility 965

/ брой: 7

Влудяващо

автор:Александър Симов

visibility 6448

/ брой: 6

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ