20 Април 2026понеделник09:11 ч.

Богата лирична чувствителност в две души

50 платна на Преслав Кършовски и Цветана Мицеева в столична галерия

/ брой: 268

автор:Надежда Ушева

visibility 3992

Почитателите на изобразителното изкуство имат удоволствието да видят хуманно и искрено изкуство, дело на автори, отдали талант и труд за авторитета на съвременната ни пластична култура. Над 50 живописни платна на Цветана Мицеева и Преслав Кършовски са подредени до 29 ноември в галерия "Сезони" (Дом на културата "Средец", ул. "Кракра" 2A).
Житейският и творчески път на Цветана Мицеева е несравнимо богато съчетание от личности, преживявания и багри. Учила е живопис при един от колосите на българското изобразително изкуство - Дечко Узунов. Спътница бе в живота на друг познат наш художник - Преслав Кършовски. Мицеева е родена през 1915 г. във фамилия, в която има много зографи, художници, писатели и изкуствоведи. Тя твори и днес. Вдъхновява се от човешките сетива и емоции, живата природа. Забележителни пейзажи, цветя, морски простори представят художничката с всестранните й интереси, богата душевност и нежна лирична чувствителност, отбелязват от галерията.
Преслав Кършовски е творец и общественик с възрожденски дух. Завършил е живопис в Софийската художествена академия, специализирал е живопис, графика и сценография във Варшава. Пръв директор е на НХГ (1950-1957). Голямото творчество на Преслав Кършовски днес е притежание на наши и чуждестранни галерии и частни колекционери. Носител е на много български и полски медали. Присъдено му е високото звание "Заслужил деятел на полската култура".


Цветана Мицеева


Преслав Кършовски

Заради скъпите горива и торове земеделци са пред фалит

автор:Дума

visibility 7060

/ брой: 70

Българи са купили имоти за 101 млн. евро в Гърция

автор:Дума

visibility 7017

/ брой: 70

БНБ очаква инфлацията у нас да се ускори до 4%

автор:Дума

visibility 7177

/ брой: 70

11 убити при атаки между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 7418

/ брой: 70

Започва процедура по импийчмънт на Хегсет

автор:Дума

visibility 7313

/ брой: 70

Скандал в Гърция с диплома на зам.-министър

автор:Дума

visibility 6637

/ брой: 70

Европа остава без авиогориво до шест седмици

автор:Дума

visibility 7040

/ брой: 70

Лудогорието заслужава справедливост

автор:Александър Симов

visibility 3452

/ брой: 70

Истинското лидерство

автор:Александър Симов

visibility 4264

/ брой: 70

Един цирк, същите номера

visibility 7704

/ брой: 70

В епохата на „Газлайт“

автор:Юрий Борисов

visibility 3276

/ брой: 70

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ