18 Юли 2025петък13:18 ч.

Боеве между Армения и Азербайджан

Двете страни взаимно се обвиняват за ескалацията, Европа ги зове да спрат огъня

/ брой: 183

автор:Дума

visibility 457

Тлеещият конфликт за Нагорни Карабах отново стана причина за военни действия между Армения и Азербайджан. Баку съобщи, че Армения е започнала интензивен артилерийски обстрел срещу позициите на азербайджанската армия. Има жертви и ранени сред цивилното население и военните, заяви азерският президент Илхам Алиев в обръщение към народа. На свой ред Баку предприе контраофанзива по граничната линия в Карабах. Извършени са удари по вражески позиции, военната техника е унищожена, добави Алиев. Той изрази увереност, че контранастъплението "ще сложи край на окупацията на азербайджански територии".

От своя страна арменският премиер Никол Пашинян заяви, че азербайджанските въоръжени сили са предприели офанзива в Нагорни Карабах. Според Ереван азербайджанската армия бомбардира населени места, включително столицата на непризнатата република Степанакерт. Говорителят на арменското вонено министерство Арцрун Ованисян заяви, че  азерската армия обстрелва дори гранични райони на Армения по посока към град Варденис.

Властите на непризнатата република Нагорни Карабах обявиха военно положение. "Започнахме мобилизация на всички граждани на 18-годишна възраст", обяви нейния ръководител Араик Арутюнян. Правителството на Армения също обяви военно положение и всеобща мобилизация.

Външното министерство на Русия призова за незабавно прекратяване на огъня и пристъпване към преговори. Външният министър Сергей Лавров провежда интензивни консултации с Ереван и Баку. Отделно Лавров и турският му колега Мевлют Чавушоглу проведоха спешни телефонни разговори, след като преди това Турция декларира пълната си подкрепа за Азербайджан, изразена от президента Реджеп Ердоган.   

Папа Франциск, ръководителят на Европейския съвет Шард Мишле, председателя на ОССЕ Еди Рама, който е премиер на Албания, и германският външен министър Хайко Маас, чийто страна е ротационният председател на ЕС, призоваха Баку и Ереван спешно да прекратят огъня и да се върнат към преговори. Същият призив отправиха Грузия, Украйна, Полша. 

Конфликтът между Баку и Ереван започна през февруари 1988 г., когато автономния регион Нагорни Карабах обяви отделянето си от Азербайджанската ССР. По време на въоръжения конфликт 1992-1994 г. Азербайджан загуби контрол над Нагорни Карабах и седем съседни региона. От 1992 г. се водят преговори за мирно уреждане на конфликта в рамките на Минската група на ОССЕ, чиито съпредседатели са Русия, САЩ и Франция.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ