19 Октомври 2024събота20:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Медии

БНТ излъчи документален филм за 80-годишнината на БНР

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 60

Българската национална телевизия също уважи рождения ден на колегите си от БНР и излъчи документалния филм "Олово срещу словото", посветен на 80-годишнината от създаването на националното радио. ДУМА припомня, че 25 януари 1935 г. се смята за рождена дата на БНР. Историята на радиото се завъртя в ефира на медията снощи от 19 часа. Автор на филма е журналистката Поля Станчева, която бе генерален директор на радиото от 2001 до 2007 година. Телевизионният екип с режисьор Константин Младенов, оператор Божидар Симеонов и редактор Мира Бозева, използва и архивите на БНТ, за да илюстрира звуковата история на радиото и да надникне в неговото съвремие. В документалната лента прозвучаха гласове на исторически личности и записи на важни събития, съхранени в Златния фонд на БНР.
Поля Станчева обобщава, че историята на националното радио е историята на ХХ век. Според нея словото успява да прекоси ефира и да стигне до всеки, който иска да го чуе, тъй като борбата за неговата свобода никога не е спирала.
ДУМА припомня, че радиото е създадено с указ на Цар Борис III. На 18 юни 1935 г. за първи главен ръководител на Радио "София" е назначен поетът, художник и театрален критик Панайот Христов, който е по-известен с псевдонима Сирак Скитник.
В началото на 1936 г. са инсталирани три антени с характерната ромбоидна форма, доставени от унгарската фирма "Стандарт" за радиоизлъчване на средни вълни. Започват радиопрограмите в София, Варна и Стара Загора.
БНР ще отбележи своя 81-ви рожден ден с церемония по връчване на ежегодните награди на името на Сирак Скитник. Наградите са признание за труда на работещите в радиото и стимул, провокация към градивното начало. Празненството ще бъде тази вечер от 18,30 ч. в Първо студио на БНР.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 1325

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 1303

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1819

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 1358

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 1366

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 1601

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 1536

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 1763

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 1583

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 1317

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ