24 Юли 2025четвъртък13:44 ч.

Близо 60% от българите искат бързо уреждане на отношенията ни със Скопие

автор:Дума

visibility 539

Българските граждани са силно взискателни към Северна Македония. Голяма част от сънародниците ни предпочитат София и Скопие да уредят отношенията си и да постигнат разбирателство по общата ни история и то преди съседката ни да стане член на Европейкия съюз. Това показва проучване на агенция „Галъп Интернешънъл“, проведено межде 29 октомври и 6 ноември между 808 пълнолетни българи.

Те подкрепят приемането на страната в Европейския съюз и потвърждават традиционна си висока съпричастност към държавата, с която имаме обща история. Хората у нас обаче категорично искат първо уреждане на отношенията със Скопие, преди да се мисли за членство на югозападната ни съседка в ЕС. Категоричното условие е Скопие изпълнява бързо договора си с България, показва допитването. Сондажът е част от независимата собствена ежемесечна изследователска програма на агенцията, съобщиха от "Галъп интернешънъл".

Респондентите са били помолени да изберат кое от следните две е по-близо до тяхното лично мнение: „Най-важно е Република Северна Македония да стане член на Европейския съюз, дори и да не са съвсем уредени нейните отношения с България“ или „Най-важно е да бъдат уредени отношенията на Република Северна Македония с България, а не е толкова важно дали Република Северна Македония ще стане член на Европейския съюз“. Първото избират 5,8%, второто 57,9%.

Немалък дял, 36,3%, признават, че не могат да преценят – това е очаквано заради по-сложния характер на темата. На пък затова и въпросът е зададен максимално опростено.

Трябва ли Македония да е член на ЕС? Само 6,1% държат България да не подкрепя близката си република при никакви условия. Така се доказват и изводите от поредица изследвания, назад в годините, свързани с темата. Те показват, че българското общество не е загубило, въпреки десетилетната разделеност, съпричастността си към Скопие. Преди години, например, обществото ни по-скоро остана на страната на Скопие в спора с Атина.

И все пак, безусловна подкрепа за членство в ЕС дават само 8%. Чувствително мнозинство от 51,1% избира опцията „България трябва да подкрепи Република Северна Македония да стане член на Европейския съюз, само при условие че Република Северна Македония бързо изпълнява договора, който има с България“.

И по двата индикатора, електоратите на всички основни партии са на практика на едно мнение. Известно изключение е този на ДПС, където най-осезаем е делът на онези, които се затрудняват да отговорят. Подобна е картината и сред дистанцираните от политиката българи. Но и в тези две групи, „бързата писта“ за Скопие се споменава съвсем рядко в отговорите, за сметка на ясните условия.

Най-младите групи не са особено запознати с темата. Другите демографски фактори по-скоро повлияват слабо. Явно става дума за консенсусна тема.

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 126

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 102

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 110

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 116

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 119

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ