20 Май 2024понеделник00:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Близкият изток остава без сладка вода

/ брой: 37

автор:Дума

visibility 25

Още една беда се прибавя към проблемите на Близкия изток. Обширни сухи части на региона през последното десетилетие губят и сладководните си резерви. Това става тревожно бързо, установява проучване на основата на данни на НАСА, получени от сателити.
За седем години след 2003 година в части от Турция, Сирия, Ирак и Иран, които са разположени в поречията на Тигър и Ефрат, са изчезнали 144 кубически километра сладка вода. Толкова вода, но крайно солена, има в Мъртво море. Една пета от загубите са резултат от загуби на почвена влага заради сушата през 2007 година. Също такава част от загубите се обяснява с изпарението на водата от повърхностните водни басейни. Но по-голямата част (60%) се дължи на понижаване на равнището на подпочвените води заради изпомпването им. "Това е достатъчно количество, за да задоволим нуждите на милиони хора всяка година", разкрива Джей Фамилиети, хидролог в Университета в Ървайн, Калифорния, основен автор на изследването. "Данните от спътниците показват тревожно намаляване на общите водни запаси в басейните на Тигър и Ефрат. Скоростта на намаляването е втора в света след Индия, добавя ученият. Според него заради недостига от сладката вода на повърхността, властите се обръщат към естествените подземни запаси, за да се справят с нуждите. Страните от региона обаче  не съгласуват консумацията заради различното тълкуване на международното право и политическото напрежение, посочва експертът.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ