02 Юни 2024неделя18:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Въпроси Защо капиталите отново изтичат зад граница и свързано ли е това с предизборните очаквания за пазара?

Бизнесът - все още бягане с препятствия

Проблемите на руския бизнес станаха тема за разговор на редактора от „РГ“ Михаил Барщевски и президента на Руския съюз на индустриалците и предприемачите (РСПП) Александър Шохин.

/ брой: 129

visibility 66

3 основни проблема на пазара

1 По данни на Централната банка чистото изтичане на капитал през първото тримесечие достига 21,3 милиарда долара, което е с 6,3 милиарда повече, отколкото преди година. 70 – 75 процента от тези средства са на руски банки, които, засега, нямат приложение в страната.

2 Производството тотално губи от вноса на много сегменти от стоковите пазари. През последните 10 години на всеки 100 рубли прираст на вътрешното потребление, от внос се покриват 22-25 рубли, 53-57 рубли – от повишението на цените на стоките и услугите. И едва 1 от 5 рубли прираст на вътрешното потребление се покриват с увеличаване на производството на руските предприятия.

3 70 процента от руската икономика са в ръцете на държавата.
Акции на раздора
Акции на раздора

Александър Николаевич, до каква степен неопределеността с кандидата за президент от властта довежда бизнеса до задънена улица?

Ситуацията не води до задънена улица, защото избора ще е между два варианта. За бизнеса е лошо, когато се залага на усилване ролята на държавата в икономиката. Според нас, това води до забавяне на реформите и до запазване на многобройните причини за корупция. Но даже при този вариант постепенните подобрения безусловно ще се случват най-малкото затова, защото заявения шестгодишен президентски мандат е достатъчно дълъг и трябва да съдържа нещо ново.

А защо през последната година бизнесът така силно забави своето развитие? Нови проекти не се започват, износът на капитали се увеличава, пазарът на недвижими имоти е просто мъртъв. Не „пренасищам” ли цветовете?

Не, вие сте прав. От октомври изтичането на капитали се оказа рекордно и достигна 45 милиарда долара, което значително надхвърли прогнозите. Има сделки, но повечето от тях с отстъпки в сравнение с другите развиващи се пазари. Голямата сделка по продажбата на Вим-Бил-Дан с висока печалба е по-скоро изключение. Налице е и елементът на политическа неопределеност. Тоест, Русия не изглежда по най-добрия начин на фона на другите страни от БРИК, и дори на фона на следващите я 11. А бизнесът избира по-доброто – там, където има повече гаранции за защита правото на собственост и по-висока доходност при по-малки рискове. Затова много наши компании са регистрирани в чужбина, там правят производствените си инвестиции, плащат данъци, а техните собственици и топ мениджъри работят в Русия като командировани. За бизнеса това е добре, а за държавата, разбира се, е лошо.

Бихме могли да изглеждаме по-добре от гледна точка на инвестиционния климат, който дори ръководителите на страната оценяват като недостатъчно благоприятен.

А вие какво искате, щом 70 процента от икономиката на страната се намират в ръцете на държавата?

Аз точно това искам, държавата да излиза от бизнеса с по-високи темпове. И ние с колегите от РСПП постоянно настояваме пред правителството включително и за разрешаване на социални проблеми, за провеждане на по-агресивна политика на приватизация. Ако държавата вече е заявила своето намерение да съкрати своя дял в капитала на някои компании и банки, то тя не трябва да се ограничава с 51 процента. Там, където има сериозни основания да се смята, че държавата трябва да остане, следва да се въведе правилото на златната акция или да се вземат някакви други креативни решения, но е необходимо на пазара да се пускат колкото може повече акции. В останалите случаи може смело да се сведе участието на държавата до нула. Тогава и чуждестранния капитал ще оценява Русия като по-привлекателен пазар за инвестиции, но най-важното е, че и руския предприемач с голямо удоволствие ще влага средства в своята страна.

Надпревара за Белия дом

Не ви ли е идвало на ум, че създаването на „ОПОРА“, „Делова Русия“ (основните обединения на средните и дребните бизнесмени в Русия  - бел. ред.) и РСПП е имало за цел да не се допусне обединяването на предприемачите в една сила?

РСПП бе създаден на 19 декември 1991 г., още преди разпадането на Съветския Съюз, на базата на Научно-промишления съюз на СССР. И едва след това се появиха „ОПОРА“, „Делова Русия“ и други. В течение на първите 10 години се говореше, че РСПП е профсъюз на „червените директори“, след това - „профсъюз на олигарсите“, сега това е организация, представляваща интересите на целия бизнес.

„ОПОРА“, обединяваща в по-голяма степен дребния бизнес, действа в рамките на схема, съществуваща в много страни. „Делова Русия“ обявява себе си от една страна за организация на средния бизнес, от друга – на едрия, но не и на суровинния, в сравнение с РСПП. През 2004 г. създадохме координационен съвет на предприемаческите съюзи в Русия, в който участвуват трите горепосочени организации. Аз бях първия председател на организацията, и няколко години ние си сътрудничихме сравнително ефективно. За съжаление, в последно време не се получава да седнем на една маса и да изработим съгласувана позиция – всеки иска да дотича преди другите до правителството, до президентската администрация. Възможно е това да е и политическо решение – да има повече организации, за да не бъде толкова просто да се сформира консолидирана позиция.

Защо предприемачите не се занимават с политика? Това някакъв неписан договор с властта ли е?

Когато станах президент на РСПП, аз поставих въпроса: да се занимаваме ли с политика, да участваме в избирателни кампании, да формираме ли политически искания към властта. Тогава ние с колегите решихме, че директно с политика няма да се занимаваме. Започнахме да работим с всички политически партии, които са готови да прокарват в живота нашата позиция и да се занимават с публичен лобизъм на своите интереси чрез съществуващите политически институции.

Властта и бизнеса не са врагове

Вие усещате ли подкрепа от правителството или се намирате в състояние на постоянна борба с тях?

Ако частния бизнес не се бори и не отстоява своите интереси, то неговите права несъмнено ще бъдат накърнени: държавните предприятия ще започнат да прилапват най-апетитните парчета от икономиката, ще започне нарушаване правата на частната собственост, ще престанат да се развиват пазарните институции. Бизнесът трябва постоянно да присъства на публичната арена, да отстоява своите интереси, включително и с апел към политическите партии в периода на предизборни кампании. Инициативите на правителството за хуманизация на углавното законодателство, за защита на конкуренцията, за обновяването на  Гражданския кодекс, на корпоративното законодателство свидетелстват за това, че властта отчита интересите на бизнеса и е готова да търси компромиси.

Считате ли, че ни е необходим закон за меценатството?

Необходим е. Ние вече успяхме да се преборим за това личните благотворителни дарения да се освобождават от данък върху доходите за физическите лица. Много бих желал и корпоративните дарения, особено на фондовете като юридически лица, също да се освободят от данъчно облагане, поне от чистата печалба. Както това се случва в целия цивилизован свят.

Ключовият въпрос

А нужен ли е закон за лобизма?

Независимо от това, че аз съм завеждащ катедрата по лобизъм във Висшата школа по икономика – официално тя се нарича Катедра по взаимодействие на бизнеса с властта – аз не съм убеден в необходимостта му.

Схемата за финансиране на лобистките дейности трябва да бъде прозрачна. Но закона – това винаги са някакви рамки, които трябва точно да се определят. Дали да регистрираме лобистки кантори, както е в САЩ, дали да се борим с корупционните схеми, при които се подкупват депутати и министри. Ако бъдат създадени и законодателно утвърдени публични места, на които бизнеса да изгражда своята позиция – и тя да достига до властта, законът за лобизма ще стане ненужен. На нас, както и на други обединения  на бизнеса, такива като Търговско-промишлените палати, трябва да се предоставят същите права, както и на Обществената палата. Законът предполага, че нейните тълкования на съответните законопроекти и правителствени постановления са задължителни за изпълнение. Ако ние постигнем същите права за обединенията на бизнеса, то това и ще бъде закона за лобизма.

По сценария на Гайдар

Вие работихте в екипа на Гайдар. Кажете как се решихте на такава радикална стъпка – освобождаване на цените?

Това бе сторено не от екипа, а от президента Елцин. Борис Николаевич обяви либерализацията на цените на 28 октомври, на V конгрес на народните депутати, една седмица преди назначаването на първите членове на правителството на онзи екип.

Вероятно той е направил това изявление след като вече е разговарял с членовете на бъдещето правителство?

Не, въобще не беше ясно кой ще бъде премиер-министър и дали екипа на Гайдар ще влезе в състава на правителството. Между другото, сега според мен ние повтаряме същия сценарий.

Екипа на Мау и Кузминов подготвя „Стратегия 2020“ за бъдещото правителство, като неговия състав и председател не са известни. Екипът на Юргенс – програма за новия президент. Макар да се предполага, че такава програма може да се осъществи от Дмитрий Медведев, прави се уточнението, че тя е пригодна и за други национални лидери. Не е добре, че експертите подготвят програми за лица, чиито имена още не са определени. Ако те започнат да се изпълняват не от предполагаемата персона, а от някой друг, то той вероятно ще привнесе нещо свое, което ще направи първоначалната програма или нереализуема, или декларативна.

При Гайдар бе реализирана оптималната схема. Бурбулис убеди Елцин, че програмите трябва да се реализират от тези, които ги пишат.
Брокерският монитор на Московската междубанкова валутна борса отразява неспокойната ситуация на пазара

Досие

Александър Шохин




Президент на Руския съюз на индустриалците и предприемачите (работодателите) от септември 2005 г.; председател на Надзорния съвет и партньор на Руската инвестиционна група „Ренесанс Капитал“ от април 2002 г.; президент на Държавния университет – Висша школа по икономика от 2003 г.; председател на Координационния съвет на Предприемаческите съюзи в Русия; член на Обществената палата на РФ (ръководи комисията по въпросите на конкурентоспособността, икономическото развитие и предприемачеството).
Роден е на 25 декември 1951 г. в с. Савинское, Плесецки район, Архангелска област; завършил е икономическия факултет на МГУ „М. В. Ломоносов“. Има над 200 публикации.
Награден е с Почетния орден Кавалер на Златния Почетен знак „Обществено признание“. Женен е с две деца.


Русия не изглежда добре на фона на другите страни от БРИК, и даже на фона на следващите я 11
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ