16 Август 2024петък15:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бизнесът предлага одържавяване и препродажба на ВЕИ

Работодателите смятат, че държавата трябва да изкупи и американските централи чрез ББР

/ брой: 231

автор:Дума

visibility 41

Пътна карта за неотложни реформи в енергетиката, предвиждаща одържавяване на възобновяемите електроцентрали и т.нар. американски ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3" и последващата им препродажба, предложиха четирите национално представени работодателски организации на Министерството на енергетиката, предаде "Медиапул". Тя вече е била обсъдена с енергийния министър Теменужка Петкова, с финансовия Владислав Горанов, с вицепремиера по икономическите въпроси Томислав Дончев и с председателя на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев. Публикуваната пътна карта няма икономически и финансов анализ, не става и ясно откъде ще се осигурят парите за провеждането на предлаганата от БСК, КРИБ, АИКБ и БТПП енергийна политика.
Работодателите смятат, че през държавната Българска банка за развитие (ББР) може да се изкупят всички ВЕИ-проекти, като се рефинансират на по-ниска от договореното преди години лихва по кредитите за изграждането на слънчевите и вятърните централи и така да се свали цената на изкупуваната от тях електроенергия. Колко обаче ще струва това на ББР и дали банката може да осигури ресурса, не става ясно.
Друга идея е държавата да изкупи ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" от сегашния й собственик - американската "Ей И Ес", както и 63-процентния дял на също американската "КонтурГлобал" в ТЕЦ "Марица Изток 3" - другите 27% са на НЕК. После пък държавата да им търси потенциален друг чуждестранен купувач, който да няма дългосрочни договори за продажба на произвежданата електроенергия на преференциални цени, предвижда планът на бизнес организациите. Вложенията на "Ей И Ес" и "КонтурГлобал" в двете ТЕЦ надхвърлят 3,5 млрд. лв., инвестициите на частни компании във ВЕИ-проекти също се оценяват на милиарди, от които само 2 млрд. лв. са предоставени от български банки.
Индустриалците смятат, че бюджетът трябва да изплати на НЕК направените вложения по проекти като АЕЦ "Белене" и построения хидровъзел "Цанков камък". Дефицитът на електрическата компания само от тези два проекта е близо 3 млрд. лв.
Правителството и бизнесът се договорили да се направи подробен анализ на методологията за ценообразуване, използвана от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), и да се систематизира необходимата промяна в методиката и законодателството, съобщиха още от БСК, КРИБ, АИКБ и БТПП. Анализът за ценообразуването ще е готов до 15 октомври.
Индустриалците предлагат още управлението на държавните енергийни предприятия да не става на политически принцип, както в момента, а да се обяви публичен международен конкурс за избор на шефове на енергийните дружества. Работодателите искат също така да се закрие БЕХ, който е шапка на държавните енергийни дружества.
 

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 256

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 245

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 196

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ