18 Май 2024събота19:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бизнесът не иска кредити заради лихвите

Фирмите за бързо кредитиране продължават да мамят със скрити клаузи

/ брой: 211

автор:Дума

visibility 15

Предприятията избягват вземането на кредити заради високите реални лихви. Това мнение е изразено от голяма част от участниците във финансовия пазар в традиционното изследване на Министерството на финансите, цитирано от БНР. Това ще доведе до ръст в междуфирмената задлъжнялост, предупреждават експерти.
Подготовката за стрес-тестовете и прегледа на качеството на активите в банковата система също ще доведе до занижени нива на кредитиране, тъй като банките подготвят портфейлите си. Освен това фирмите още се пазят от поемането на нови кредити заради състоянието на икономиката.
Самите банки очакват възстановяване на доверието в сектора, когато бъдат готови резултатите от стрес-тестовете.
Нестабилно е доверието и в другия пазар за кредити - фирмите за бързо кредитиране. От организацията "Активни потребители" предупредиха, че бързите кредити се оскъпяват неправомерно от компаниите заради пропуски в законодателството. Организацията е направила проучване сред 22 фирми на пазара и е установила, че за да спазят законовото ограничение на лихвата, те калкулират част от таксите в главницата на кредита.
Според закона годишният процент на разходите по кредит трябва да е максимално пет пъти основната лихва, което в момента означава малко над 50%. Компаниите за бързи кредити обаче са намерили законова вратичка да заобикалят това ограничение, обяснява Богомил Николов.
В структурата на годишния процент на разходите не се включват най-често разходи за обезпечение на кредита, за поръчителство. Тези разходи се добавят към главницата. Все още не е решен и проблемът, ако потребителят закъснее с някоя от вноските за погасяване на кредита си. Моментално в неговия договор се активират множество такси за забава, които буквално не позволяват на длъжника да излезе от ситуацията, просто защото те са прекомерно големи, и те не се включват по закон в структурата на годишния процент на разходите, тъй като те са разходи при неизпълнение на договор, обяснява Николов.
За да се реши този проблем, трябва да има законови промени. Адвокати са на мнение, че сега законодателството пази банките и помага на кредитодателите да вземат нерегламентирано големи лихви от потребителите, без да се изисква мотивации за тези искания. Това обаче се оказва факт и в застрахователното дело.
Има много примери, които показват това, разказа пред БГНЕС адвокат Веска Волева, известна с много дела срещу различни банки и застрахователи. Като пример тя посочва случай отпреди няколко седмици, при който след катастрофа има пълна щета на автомобил и застрахователят трябва да изплати цялата сума по застраховката, но той решава, че железата могат да се върнат на собственика и ги оценява на 10 хил. лв., като отказва да възстанови 10 хил. лв. на потърпевшия.
Както с банките, така и при застрахователните компании има хиляди подводни камъни, затова подписването на договори за кредити трябва да се съгласува с адвокат, смята Волева. "Как си представяте един миньор или една чистачка да си прочете компетентно договора? Той е направен така, че да не може нищо да разбере", обясни адвокатът. Според нея договорите са направени нарочно неразбираеми, но това не е работа на потребителите. Политиците са тези, които трябва да изискват договорите да бъдат написани на човешки език.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1118

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1059

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1102

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1120

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1065

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1284

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1225

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1165

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ