22 Април 2025вторник15:48 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Битката на "титаните"

/ брой: 16

автор:Боряна Костова

visibility 3367

Видни и по-малко видни "реформатори" тия дни се скъсаха да ни убеждават, че случаят с есемеса, пратен до премиера от ВСС, е началото на края на държавата. И всеки се мъчи да върже нещата със съдебната "реформа", поддържана от Радан Кънев и ДСБ. Че има срамотна близост между изпълнителната и съдебната власт, има. Вижда се и от реакцията на Борисов, който лъже, маже и прати Янето да го отрива с тъпи обяснения. Ама не в оная "реформа" е заровено кучето.
Президентският съветник доц. Кристиан Таков, който зачести да е "на всяко гърне реформаторска мерудия", описа проблема със сексуален привкус: "Премиерът обладава съдебната власт, но тя го е съблазнила". Съюзът на съдиите (подпомаган с огромни суми от "Америка за България"), членът на ВСС Калин Калпакчиев (пратеник на съдиите), Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии и задкулисният лидер на ДСБ Иван Костов в съмнително единодушие призоваха ВСС веднага да подаде оставка. Стар е меракът на "реформаторите" да изберат нов, по свой образ и подобие. Печално известният с интригите си бивш правосъден министър Христо Иванов обяви, че сме в конституционна криза. Ама Радан Кънев надмина с цинизма си всички. Оставям настрана клишетата му за мафията, която "поискала 100% от държавата". Гадното е, че използва за свои цели трагедията с пребития до смърт 18-годишен младеж във Враца. Ако бе гласувана исканата от ДСБ съдебна реформа, тя щеше да спре безобразията в прокуратурата и съда, срещу които сега протестират близките и приятелите на момчето, безсрамно заигра с мъката Кънев. Казаното от него е политическа спекула от най-долнопробен вид. Разделянето на ВСС на две колегии и явното гласуване ще осигурят ли на гражданите по-справедлив съдебен процес? Не! Ще се постигне ли той чрез надмощие на политиците над прокурорите, за каквото настояваха "реформаторите"? Също не! Е, за какво иде реч?
Доскоро Радан Кънев и компания се кълняха, че политическите им врагове са БСП, ДПС и "Атака". Но вече са взели на мушка ГЕРБ и самия Борисов. Промяната не е откакто ДСБ започнаха да се изживяват като опозиция. Сещате ли се кога тръгнаха скандалните записи на Ченалова и Янева? В началото на ноември м.г., дни след втория тур на местните избори. На тях ДСБ тежко катастрофираха, а претенциите им за водач на "реформаторите" олекнаха. Та се хвърлиха да компенсират провала с победа на съдебната им "реформа", опитвайки се да наложат проекта на Христо Иванов. С идеята, че като завземат съда и прокуратурата, ще вадят кирливите ризи на ГЕРБ както и колкото им изнася и ще ги детронират на следващите избори. Ама гербаджиите усетиха, че им кроят шапка, и взеха да увъртат за "реформата". Тогава се появи първият запис, в който се говореше за "опраскването" на Владимира Янева по заповед на премиера. После излязоха още пикантни "порции". Говори се, че планът за натиск върху Борисов е дело на интригант с генералски пагони, известен като Инч Хай. Негова идея била и фалшивата препоръка от Брюксел за отстраняване на Цацаров, пусната от близък до ДСБ сайт и раздухана от правосъдния министър. Нищо, че Радан се хвърляше като Матросов да защитава бат'Бойко. Източникът бил нелегитимен, да се записват чужди разговори било незаконно, "двете каки" си говорели глупости и т.н. Ама всичко беше за заблуда на противника. Докато Борисов не изгони "петела", и без когото се съмна.
Защо ДСБ излязоха в опозиция? От солидарност с Христо Иванов? Глупости. Заради неприетите две промени при редакцията на Конституцията? Несериозно е. Причината е в разминаването на властовите претенции на лидера на ДСБ с мизерно ниския рейтинг на партията от 2,5 на сто. Кънев тръгна да прави нов десен проект, за да извади стария от гроба и да го реанимира. Друг е въпросът дали е възможно. Той обаче успя да активира своите сред съдиите и да ги изкара да протестират в името на "реформата". Привлече на своя страна "грешния избор" за шеф на ВКС Лозан Панов (по думи на Христо Иванов), който в прочувствена политическа реч обяви, че мафията е завзела държавата и вече се вижда кандидат-президент. Случката с есемеса дойде дюшеш за Радан и компания. Те обвиняват Борисов, че имал слуги в съда и прокуратурата и газел Конституцията, като заличил разделението на властите. Твърдят, че казаното в записите на Янева и Ченалова за уговорени дела и корупция е вярно и двете наистина са "опраскани" по указания от МС. Ама сега ли ги разбрахте тия неща, уважаеми? Когато управлявахте заедно, що мълчахте за безобразията на премиера? Даже го боготворяхте.
Борисов се държи като господар на всички власти, откакто се добра до кормилото на държавата. И няма да се даде без бой. Той вече показа нокти срещу Лозан Панов с репликата: "Откъде накъде вие ще ми давате акъл?" Битката между "титаните" вдясно набира скорост и ще е до политическа смърт. Което, надяваме се, ще е оздравително за България.

Инициаторите на бойкота поискаха по-ниски цени за Великден

автор:Дума

visibility 6544

/ брой: 72

От 1 май декларираме пред НАП коли, купени в чужбина

автор:Дума

visibility 6818

/ брой: 72

Банкнотите от 20 лв. са най-често фалшифицирани

автор:Дума

visibility 5098

/ брой: 72

При размразено месо трябва да има 2 дати на етикета

автор:Дума

visibility 10439

/ брой: 72

Истината лъсна

автор:Александър Симов

visibility 9834

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ