18 Май 2024събота14:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Битката на "ризите"

Противопоставянето в Тайланд взима опасни размери

/ брой: 15

автор:Галина Младенова

visibility 197

Изборите в Тайланд няма да се отлагат, отсече миналата седмица премиерът на страната Инглук Шинаватра. "Няма никакви правни основания за отлагане на изборите", каза Шинаватра и добави, че няма никакво намерение да подаде оставка на фона на продължаващите протести с искания за оттеглянето й. "Изпълнявам дълга си да пазя демокрацията", добави премиерът.
А младата демокрация в Тайланд наистина е в опасност. Противопоставянето в страната взима опасни размери. В края на ноември в Тайланд избухнаха масови протести. Деветдесет хиляди противници на премиера се събраха в историческия център на Банкок и настояха кабинетът да подаде оставка заради корупция и злоупотреби с власт. Искрата, която запали фитила, бе подготвен от правителството законопроект, който можеше да проправи път за завръщането в страната на бившия премиер Таксин Шинаватра. Братът на днешния премиер бе свален с преврат през 2006-а. Инглук се отказа от идеята си и обеща никога повече да не се връща към този законопроект, възмущението обаче вече бе заляло улиците. Още повече че за никого не е тайна, че и днес Таксин, въпреки че живее в изгнание в Дубай, дърпа конците на политическия живот в Тайланд.

Водачът на опозицията Сутеп Таугсубан и неговите съмишленици критикуват ширещата се из цялата страна корупция, но те самите на свой ред са забъркани в поредица корупционни афери


Опозицията днес изглежда категорична. "Ние ще се борим независимо от това дали ще спечелим или ще загубим. Няма да направим компромис и няма да се съгласим на преговори", заяви лидерът на опозицията Сутеп Таугсубан на митинг пред свои привърженици.
Миналия понеделник опозицията обяви началото на акцията си "Да затворим Банкок". Освен намерението си да парализират движението в тайландската столица демонстрантите обещаха да спрат тока и водата на основните правителствени сгради. Целта е една - оставката на премиера Инглук Шинаватра и отмяна на насрочените за 2 февруари парламентарни избори. Опозицията съвсем справедливо се опасява, че те отново ще бъдат спечелени от партията на премиера.
Какво обаче предлагат в замяна? Сутеп Таугсубан настоява да се сформира временно правителство на страната и да се отменят изборите за срок от една година до 18 месеца. Народният съвет няма да бъде легитимиран чрез избори, а ще бъде сформиран с благословията на Сутеп. Негова основна цел може да е само отмяната на принципа "един човек - един глас", тъй като опозицията знае, че не би могла да спечели евентуални честни избори. Просто привържениците на правителството са достатъчно многобройни.

Премиерът Инглук Шинаватра обяви, че няма никакво намерение да подаде оставка


Опозицията иска реформи, а и тайландската демокрация без съмнение има нужда от тях. Само че е абсурдно да се иска реформиране на демокрацията чрез отменянето й.
Изглежда, че диалогът между двата противопоставящи се лагера е все по-невъзможен. Истината е, че въпреки огромния прогрес в политическата, икономическата и социалната сфера Тайланд и до днес си остава страна с кланова структура. Животът тук се контролира от определен брой семейни групировки, между които от време на време възникват конфликти. Когато страните не успяват да се договорят, те включват своите лостове за управление и организират масови протести.
Всъщност Тайланд се "люлее" от доста време. Промените в страната започват през 1992 година, когато е сложен край на дългогодишното господство на военните. Тогава на власт идва първото гражданско правителство, което започва да подсилва демократичните структури. Демократизирането на страната получава нов тласък през 2001 година, когато Таксин Шинаватра става министър-председател.


Роденият на север талантлив бизнесмен започва битка с банкокския елит, който от десетилетия взима всички основни решения в страната и се подкрепя от кралското семейство. Шинаватра прави медицинското обслужване достъпно за бедните тайландци, подобрява живота в най-бедните провинции, успява да се справи с най-големите наркодилърски синдикати и дори със сепаратистките амбиции на мюсюлманския юг. Програмата му се свежда до "Нека бедните живеят по-добре за сметка на богатите". Шинаватра обаче плаща и голяма цена за това - извършени са многобройни нарушения на човешките права. Именно твърдите мерки обаче, както и грижата му за бедните го правят изключително популярен.

Таксин Шинаватра и днес е възприеман от повечето тайландци като герой


Окрилен от успеха си, Таксин публично поставя под съмнение това, което в Тайланд не бива да се прави - необходимостта от запазване на монархията. Банкокският елит беше готов да му прости нарушаването на човешките права, но не и отслабването на икономическата си мощ и политическото влияние, а още по-малко нападките срещу монархията. Така в страната възникват два враждуващи лагера - на "червените" и на "жълтите ризи". Навремето "червените ризи" подкрепяха Таксин Шинаватра, а днес - неговата сестра Инглук. Повечето членове на "червените ризи" идват от гъстонаселените северни и североизточни провинции на Тайланд, но и от Банкок. На последните избори една трета от жителите на Банкок гласуваха за Инглук Шинаватра. Привържениците на "жълтите ризи" пък идват предимно от градовете на буржоазните елити в южната част на Тайланд. Те държат на стария ред.
През 2006-а именно "жълтите ризи" свалиха от власт избрания от народа Таксин. Две години по-късно той бе осъден на 2 г. затвор за корупция и злоупотреба с властта. По-голямата част от милиардите му бе замразена или конфискувана. От затвора го спаси само това, че по време на преврата той бе на визита в чужбина.
"Червените ризи" не харесаха разправата със законно избрания премиер. През пролетта на 2010-а Таксин, с помощта на свои емисари и "червеноризците", предприема мащабна атака срещу онези, които незаконно му отнеха властта и го прогониха от страната. В самия център на Банкок се барикадираха хиляди протестиращи. След двумесечно противопоставяне градът им обаче бе разрушен, загинаха близо 90 души. Самият Сутеп Таугсубан го заплашва съд за убийство заради ролята му в разпръсването на демонстрациите. Правителството вече настоя той да бъде арестуван и заради това, както и заради днешните му заплахи премиерът да бъде "пленен". Според властите обаче днес Сутеп се движи, охраняван от поне четирийсетина бодигардове. Полицията дори не прави опит да го задържи и някои наблюдатели се съмняват дали бившият депутат, подкрепян от роялистките елити, изобщо може да бъде хвърлен зад решетките.
Тогава през 2010-а привържениците на монархията и "жълторизците" бурно отпразнуваха победата си. Но радостта им беше кратка. Поражението на Таксин завърши с това, че през 2011 г. за премиер на Тайланд бе избрана сестра му Инглук, за която гласуваха повечето тайландци. Парламентът се оказа под контрола на "червените ризи".
Сега пък Демократичната партия (гръбнакът на днешната опозиция) начело с генерал Сутеп организира масови протести. Няма никакво съмнение, че зад тези протести стоят същите кланове, които направиха през 2006-а преврата и изгониха Таксин.
Всъщност и червените, и жълтите ризи са обикновени хора от народа - домакини, бизнесмени, работещи, студенти. Всички те са убедени, че се борят за демокрацията в Тайланд и са против правителство на другия лагер. Горчивата истина е, че всъщност конците дърпат влиятелни богаташи, които финансират мирните улични протести.
Правителството и опозицията са вкарали страната в опасна задънена улица, в чиито край стои и краят на младата тайландска демокрация. Някои наблюдатели дори вече предричат и гражданска война.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1213

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1148

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ