17 Юли 2025четвъртък15:22 ч.

Биоподобно лекарство. Що е то?

Европейските правителства могат да се възползват от подобряване на здравеопазването чрез възможностите на новите технологии

/ брой: 138

автор:Дума

visibility 2106

Биоподобните лекарства са биологичен продукт,  подобни на други биологични препарати, които вече са били разрешени за употреба. Биологичните лекарствени продукти са изработени от живи организми - бактерии, дрожди и пр. Това са високотехнологични лекарства, които за разлика от стандартните не се произвеждат от химикали. Те могат да съдържат относително малки молекули подобно на инсулина или еритропоетина или сложни молекули като моноклоналните антитела. Очаква се у нас до края на годината да се появи биоподобен инсулин. Биоподобните лекарства могат да бъдат разрешени за употреба след изтичане на патента на съответното референтно (т.нар. оригинално) лекарство. Те не са генерични нито в научен, нито в юридически аспект, а продукти от съвършено нов клас - заместват или добавят натурални протеини, произвеждани от организма при нормални условия. Тези медикаменти са създадени за човешкия организъм и не може да се тестват върху лабораторни мишки, както е с други лекарства. Тези медикаменти са създадени за човешкия организъм и не може да се разчита, че тествани върху животни, ще дадат същите резултати както при пациентите, обяснява проф. Мила Власковска, член-кореспондент на БАН по фармакология.
В момента повечето от тях са в инжекционна форма, но има опити да се правят и в таблетни форми. При прилагането на лечение с биоподобни медикаменти е от значение имунологичният отговор на конкретния човешки организъм.
Около 600 хил. души по света вече се лекуват с биоподобни лекарства. Производителите на тези медикаменти се фокусират върху продукти за лечение на хронични заболявания, а не върху еднократно приеманите лекарства.
Обединението на фармацевтичните компании "Уотсън Фармасютикълс" и "Актавис Груп", с което ще бъде създадена третата най-голяма в света генерична компания, ще доведе до увеличени инвестиции и в биоподобни продукти, уверява Питър Бергуист, вицепрезидент "Продажби и маркетинг", Централна и Източна Европа, "Актавис". Двата фармацевтични гиганта обявиха заедно, че Watson е сключила окончателно споразумение за придобиване на частната компания "Актавис" срещу сумата от около 4.25 млрд. евро, а очакваните за т.г. приходи са около 8 млрд. долара. Бергуист увери, че никое от производствените съоръжения в България - заводите в Дупница и в Троян, няма да бъде закрито след обединението.


 
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ