02 Юни 2024неделя13:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

CNBC:

Бил Грос: Пазете се от надвисналата кредитна свръхнова

Неспособността на централните банки да предизвикат силен растеж въпреки цялото печатане на пари предизвика опасения за бъдещата възвращаемост

/ брой: 29

visibility 47

Бил Грос, главният съизпълнителен директор на Pimco, най-големият фонд за търговия с облигации в света, се вглежда във вселената на инвестициите и вижда опасна свръхнова звезда – предстояща експлозия, която може да накара инвеститорите да се загубят в космоса, съобщи CNBC, цитирана от Investor.bg

Грос публикува зловеща прогноза, в която се тревожи, че предизвиканият от големите централни банки по света кредитен балон „изчерпва енергията и времето си“. Вследствие на това инвеститорите ще трябва да се примирят с атмосфера на понижаваща се възвращаемост и с портфейли, които ще включват повече „твърди“ активи като суровините и по-малко от не толкова материалните финансови активи като акциите, смята той.

„Нашите основани върху кредита финансови пазари и икономиката, която той подкрепя, са подложени на натиск, крехки и все по-мудни“, посочва инвеститорът във февруарския си информационен бюлетин.

„Кога приключва времето на парите? Броенето започва, когато инвестиционните активи станат прекалено рискови при прекалено малка възвращаемост; когато кредитните институции напускат пазарите заради други алтернативи като средствата в брой или материалните активи“, твърди той.

Грос препоръчва на инвеститорите да се прехвърлят към златото и останалите суровини, за да се защитят от инфлацията, както и към валути и активи в други страни, чиито централни банки не са толкова активни, а дълговото бреме не е толкова голямо. Той например предпочита Австралия, Бразилия, Канада и Мексико.

„Освен ако централните банки и увеличилите кредитите частни банки не съумеят да постигнат реален или - в по-лошия вариант - номинален растеж - с техните трилиони долари, евра и йени, рискът от хаос на кредитния пазар ще нарасне“, твърди Грос.

Неговата метафора с „кредитната свръхнова“ описва положение, в което „настоящата ни монетарна система ще изисква постоянно разширяване, за да продължи съществуването си“, подобно на физическата вселена. Макар че това разширяване до 56 трлн. долара води до все по-слаби резултати, подчертава той.

Следователно основният инвеститорски принцип, изискващ разширяването да продължи, може и да не издържи, смата мениджърът. „Краят на световната монетарна система не е близо. Но характеристиката с хаоса е най-пояснителна“, изтъква той.

„Оценете характеристиките на свръхновата в нашата кредитна система. В определен момент тя ще премине в нещо друго“, смята Грос.

Само в САЩ Федералният резерв създаде призрак от 3 трлн. новонапечатани долара, за да изкупи държавни облигации за над 1,7 трлн. долара и ценни книжа, обезпечени с ипотеки, за над 968 млрд. долара, сочи последният баланс на централната банка.

На последното си заседание Фед запази политиката си за изкупуване на дългови инструменти на стойност 85 млрд. долара месечно, докато се опитва да продължи да стимулира бавно разширяващата се икономика на страната, която се сви с 0,1% на годишна основа през последното тримесечие на 2012 г.

Неспособността на централните банки да предизвикат силен растеж въпреки цялото печатане на пари предизвика опасения за бъдещата възвращаемост у Грос и Pimco, които управляват 1,92 трлн. долара на свои клиенти.

 

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 940

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 965

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1103

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 939

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 977

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1159

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ