29 Декември 2024неделя08:45 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Д-р Валя Георгиева: Новите психоактивни вещества са 930

Фентанилът е 50-60 пъти по-силен от хероина, казва психиатърът

/ брой: 142

автор:Аида Паникян

visibility 3348

Интервю на Аида Паникян


Д-р Валя Георгиева е завършила Медицинската академия в София и от дипломирането си работи в областта на психиатрията. Има придобита специалност психиатрия. 

От 1996 до 2004 г. работи Националния център по наркомании в София, а от 2005 г. до 2018 г. практикува в Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм в София. От 2018 и в момента работи в частния си кабинет.  Сертифицирана е от Калифорнийския университет в Сан Диего, САЩ, Департамента по психиатрия към Университета на Пиза, Италия, от "Кетеа"-Гърция и Българската асоциация по когнитивно-поведенческа терапия. 

Един от малкото специалисти в България в областта на психиатрия на зависимостите. Лекува заболявания, свързани със зависимостта към психоактивни вещества и към все по-разрастващите се зависимости към хазарт и медикаменти.

 

- Д-р Георгиева, увеличават ли се пристрастените към наркотици хора и на какво го отдавате?

- Да, за съжаление. От последния доклад на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (EMCDDA) става ясно, че се е увеличило разнообразието в предлагането и употребата на наркотици. Наличността им на пазара остава висока за всички вещества. Хората, които ги употребяват са изложени на по-широк спектър от психоактивни вещества с висока чистота и ефикастност. Освен познатите и най-често употребявани наркотици, съществува и така наречената група на новите психоактивни вещества (NPS), които също са с рискове за общественото здраве. За 2022 г. новите психоактивни вещества (NPS) са 930. От тях най-широко е разпространението и употребата на синтетични стимуланти (синтетични катинони), синтетични опиоиди (фентанил и производни), нови продукти на канабис (синтетични канабиноиди, например HHC - хексахидроканабинол и в някои страни от ЕС се продава като “законна“ алтернатива на канабиса). Също и по-малко известни вещества като кетамин и диазотен оксид (райски газ).

В последната година все по-често се срещам и работя с юноши между 13 и 16 г., експериментиращи или оформили вече зависимост към тези нови вещества. На какво го отдавам - на желание за развлечение и по- различно развлечение , с по- силни преживявания и усещане, без да се мисли за последствията. 

- Защо се посяга към наркотиците?

- Причините човек да посегне към наркотиците са повече от достатъчно - любопитство, подражание, експерименти, привличане на внимание, липса на внимание, отсъствие на родители в пряк и преносен смисъл, заболявания - психични и физически и др.

- Преди дни бяха задържани няколко души у нас за разпространение на фентанил. Новост ли е в "света на дрогата" фентанилът?

- Не , не новост, но най- вероятно има причина да навлезе и в “света на наркотиците “. Фентанилът е синтетичен опиоид и изключително мощен като действие. Предназначен е за овладяване на остра и/или хронична болка, но най-вече за обезболяване на пациенти в терминалните стадии на туморните заболявания.

За съжаление се използва и като развлекателен наркотик - самостоятелно или в комбинация с други наркотици (хероин, кокаин и други стимуланти). Трябва да се знае, че той е многократно по-силен от морфина и около 50-60 пъти по-силен от хероина. Хората, които употребяват психоактивни вещества (наркотици, лекарства) и са решили да експериментират с фентанил трябва да се съобразят с този факт - мощното действие на Фентанила.

През последните години този опиоид е едно от най-предписваните лекарства в САЩ, както и една от най-честите причини за смъртни случаи, вследствие на предозиране с него. В България, мисля, че колегите са много по-внимателни и предпазливи при предписване на такъв тип вещества.

Няма безопасно ниво на употреба на наркотици. Всяко лекарство, което се използва винаги носи известен риск.

- Какво е въздействието на развлекателен наркотик, какъвто е и фентанилът, върху психиката и физическото здраве на човек?

- Всички вещества от групата на опиатите и опиоидите, какъвто е и фентанилът,  предизвикват еуфорично настроение, сънливост, аналгезия, подтискане на централната нервна система, сърдечната дейност и дишането. Най-бързо настъпва еуфорията (особено при инжектиране). Започва с приятно усещане в корема, затопляне на кожата и цялото тяло, което се дължи на освобождаване на хистамин. Опиоидите намаляват продукцията на хормон в хипоталамуса, който на свой ред намалява кортозола и това на практика се изразява в общо успокоение, отпускане, противостресово действие и седация. При системна употреба на вещества от групата на опиатите и опиоидите тези приятни физически усещания и преживявания, за съжаление, водят до тежко хронично  рецидивиращо заболяване, наречено зависимост.

- Всъщност какво е зависимостта?

- Зависимотта е състояние, при което човек губи самоконтрола си по отношение на употреба на вещества или поведение, без да съзнава как това нарушава и влошава качеството му на живот , както и на близките му.. Тя може да е към наркотици, лекарства, храна, хазарт, секс , пазаруване, интернет и други. Това състояние се развива бавно и минават месеци, години докато самият човек или неговите близки започнат да забелязват настъпилите промени и проблеми (във физическо и психическо отношение). И най-важното е да приемат и разберат, че става въпрос за заболяване, а не за порок, каквото е разбирането по нашите географски ширини.

- Какво е лечението?

- Лечението на зависимостта е комбинирано - психотерапия и медикаментозно. Когато имаме зависимост с физическа нестабилност, постига се първо телесната стабилизация с помощта на медикаменти и след това пациентът се насочва към по дълготрайна терапевтична работа - индивидуална психотерапия, групова психотерапия, терапевтични общности, трудова терапия, групи за взаимопомощ (например АА - анонимни алкохолици , АН - анонимни наркомани и др.).

- Колко време продължава такова лечение?

- Що се отнася до продължителността на лечението, отново трябва да си напомним, че става въпрос за хронично рецидивиращо заболяване. А това означава поддържане, съдействие, подкрепа, спазване на правила, да не се приема болестта като порок, участие на близките, специализирана помощ. Състояние, за което човек се грижи през целия си живот , както при всички останали хронични заболявания - диабет, ХОББ и др.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 38951

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 36077

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 39945

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 40506

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 38661

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 37829

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 34908

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 33930

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 53650

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 44697

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 39060

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 38076

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ