Иван Иванов към директора на БАБХ:
Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна
Държавата трябва да вземе всички необходими мерки поне да се ограничат щетите от чумата, призова бившият земеделски министър
/ брой: 244
Има ли нелегален внос на животни от съседна държава? Този въпрос отправи зам.-председателят на ПГ на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и бивш земеделски министър Иван Иванов в Народното събрание по време на изслушването на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Светлозар Патарински относно възникналите проблеми около здравния статус на стада овце в Пазарджишка област.
"Искрено се надявах до тази ситуация и изслушване да не се стига, защото още в предходния парламент в Комисията по земеделие провеждахме изслушване по темата как да се предотврати тази опасност. Вие имахте информация, че още от лятото по границите със съседни държави има такова заболяване. Очевидно това се е случило и държавата трябва да вземе всички необходими мерки в посока поне да се ограничат щетите", обърна се Иванов към Патарински.
Народният представител попита и на каква база и откъде се вземат очакваните данни за определяне на броя животни, за които трябва да бъдат обезщетени стопаните. "Дали това са животни, регистрирани със системата ВЕТИС, или са намерени на място? Има различни данни каква е бройката на тези животни", коментира бившият земеделски министър. По думите му е важно да се изясни дали има нелегален внос на животни, които са пренесли заразата.
Иванов попита и как се формират обезщетенията за стопаните, ако се стигне до умъртвяване на животните, защото още не сме в тази хипотеза. Народният представител от левицата Петя Цанкова заяви, че в последните няколко седмици сме свидетели на обществено напрежение, породено от недоверието в държавните институции, в частност БАБХ.
Според нея от всички изложения става ясно, че ветеринарните лекари към Областната дирекция по безопасност на храните в Пазарджик са работили експертно, отговорно и компетентно. По думите й те са спазвали всички заповеди, независимо от враждебното отношение и атаките от хората, които са проявили гражданско неподчинение. "Какви са причините, съгласно ваша заповед, на 16 декември да отстраните от работа ветеринарните лекари от Областната дирекция в Пазарджик и да образувате дисциплинарно дело? Какви са установените пропуски и допуснатите несъответствия при изпълнение на техните служебни правомощия?“, попита още Цанкова.
Стефан Бурджев коментира информацията, че представителите на регионалната агенция по храните не са имали достъп до обектите със заразени животни. "Един път обявихте 700 хиляди лв. обезщетения, веднъж 1 милион лв. Трябваше да се подходи по-сериозно, по-спокойно, да не се търси само намаляване на социалното напрежение, за което имаше основание и към което се прилепиха всякакви граждански организации и партии, които търсят временен политически дивидент“, подчерта социалистът. По думите му е трябвало да се действа по-твърдо, за да не се нарушава доверието на гражданите, на фермерите и на цялата общественост към контролните органи, към министерството и към всички държавни институции. „Обществото не можа да намери яснота и се зародиха какви ли не теории и конспирации. От друга страна, и самите ветеринари на първа линия в момента се оказа, че са най-пострадали и поемат тежестта за липса на добри решения“, каза той.
Стефан Бурджев бе категоричен, че трябва да се положат още усилия, защото натрупаните проблеми ще стават все по-големи, ако няма по-решителни стъпки за разрешаването им.
Служебният министър на земеделието Георги Тахов повтори всичко известно по случая досега. От думите му се разбра, че Министерството на земеделието очаква доклад от представители на Европейската комисия, които са у нас, за да проверят случая с овцефермата. У нас е и директорът на Европейската референтна лаборатория в Монпелие. След завършване на проверката на спешния екип за действие на ЕК предстои да бъде обявено какви допълнителни мерки биха предприели към държавата ни. Няма как при доказано огнище на няколко нива и при непредприети действия, както твърдят от ЕК, България да не получи санкции, заяви аграрният министър и припомни, че ЕК вече наложи първия кръг от санкции, а именно - забрана за търговия с животни и продукти от тях от област Пазарджик.