Китайци създадоха изкуствено слънце, 7 пъти по-силно от истинското
/ брой: 226
В търсене на чист извор на енергия китайски учени успяха да създадат изкуствено слънце в ядрена централа. В реактора ЕАСТ експертите загрели водорода до над 100 млн. градуса по Целзий, което е моментът, когато се генерира плазма. Всъщност температурата в изобретението е 7 пъти по-висока, отколкото в центъра на Слънцето, където гравитационното налягане позволява процес на синтез.
От Института по физика на плазмата при Академията на науките в Китай информираха, че в момента тестват съоръжението във формата на пръстен за възпроизвеждане на процеса в центъра на звездата, откъдето възниква огромно количество енергия. Това е процес на делене или разрушаване на атоми, който се случва, когато ядрото на атомите се разпада във верижна реакция. Той също така освобождава огромно количество енергия. В момента се използва за разработка на ядрено оръжие и ядрени електроцентрали. Но за разлика от синтеза, отделя големи количества радиоактивни и опасни отпадъци.
Това е една от причините, поради които учените по света искат да измислят сигурен и безопасен начин за производство и създаване на необходимите условия за ядрен синтез, който, на теория, един ден ще гарантира на света неограничено количество чиста енергия. Успехът на ЕАСТ е голяма стъпка към тази цел. Но са необходими много по-подробни изследвания, категорични са учените.