30 Септември 2024понеделник22:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Китайци създадоха изкуствено слънце, 7 пъти по-силно от истинското

/ брой: 226

автор:Дума

visibility 2906

В търсене на чист извор на енергия китайски учени успяха да създадат изкуствено слънце в ядрена централа. В реактора ЕАСТ експертите загрели водорода до над 100 млн. градуса по Целзий, което е моментът, когато се генерира плазма. Всъщност температурата в изобретението е 7 пъти по-висока, отколкото в центъра на Слънцето, където гравитационното налягане позволява процес на синтез.

От Института по физика на плазмата при Академията на науките в Китай информираха, че в момента тестват съоръжението във формата на пръстен за възпроизвеждане на процеса в центъра на звездата, откъдето възниква огромно количество енергия. Това е процес на делене или разрушаване на атоми, който се случва, когато ядрото на атомите се разпада във верижна реакция. Той също така освобождава огромно количество енергия. В момента се използва за разработка на ядрено оръжие и ядрени електроцентрали. Но за разлика от синтеза, отделя големи количества радиоактивни и опасни отпадъци.

Това е една от причините, поради които учените по света искат да измислят сигурен и безопасен начин за производство и създаване на необходимите условия за ядрен синтез, който, на теория, един ден ще гарантира на света неограничено количество чиста енергия. Успехът на ЕАСТ е голяма стъпка към тази цел. Но са необходими много по-подробни изследвания, категорични са учените.

Борислав Гуцанов: След изборите е възможен експертен кабинет

автор:Дума

visibility 782

Парламентът приключи по обиден начин за гражданите

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 185

България трябва да има независима външна политика

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 185

Ниски добиви на слънчоглед, олиото може да поскъпне

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 185

Вносът на украински мед у нас е скочил с 61%

автор:Дума

visibility 871

/ брой: 185

Зъболекарите искат въвеждане на данък за вредните храни

автор:Дума

visibility 867

/ брой: 185

Работодатели уволняват чрез съдебни изпълнители

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 185

Евакуират поетапно българите от Ливан

автор:Дума

visibility 933

/ брой: 185

В САЩ не сложиха знамето на РСМ

автор:Дума

visibility 1060

/ брой: 185

75-годишно приятелство между България и КНР

visibility 825

/ брой: 185

Писна ни от глупости

автор:Мая Йовановска

visibility 1409

/ брой: 185

Държава на изпитите

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1220

/ брой: 185

Площадна геополитика

автор:Юри Михалков

visibility 1367

/ брой: 185

БСП иска предоговаряне на условията по Зелената сделка

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 185

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ