16 Ноември 2024събота00:21 ч.

Няколко думи

Топло до втрисане

/ брой: 185

автор:Ева Костова

visibility 2947

България е на второ място в ЕС по работещи бедни, които не могат да си позволят отопление на дома, по данни на Евростат (вж. статията на "Сред "първенците" сме в ЕС по работещи бедни без отопление"). Новината е потресаваща, особено в сезона на парното, на скъпия ток и газ и вакханалията на растящите цени на всичко, което е жизнено необходимо за биологичното ни оцеляване. Нископлатените българи се чудят как от нищо да направят нещо - да отопляват дома си, да хранят някак семейството си, да плащат наема, данъците, стоките от първа необходимост, да хрантутят дошли отнякъде ябанджии-обирджии на народно богатство, което се изнася във вид на печалба и с нула брутен продукт на местна почва. Примери - бол. Резултати - повече бедност.

Но спектакълът "Ние ви спасяваме, вие трайте" продължава неизменно. Трайте и работете без много "капризи" е девизът и на богатите и недосегаемите нашенски бързо забогатели и продължаващи да богатеят деребеи. Дето и минималната заплата им е трън в очите. Получават я като милостиня над половин милион работяги.

Каквито и сравнения да правим с Европа, българите са все на опашката на онази лелеяна някога обетована земя, която щеше да се грижи майчински за всички социално онеправдани и пострадали от онзи омразен социализъм на несправедливост и неравенство.

Е, доживяхме! 

Макар че обещаните блага потънаха в по-голямата си част в нечии знайни и незнайни джобове. Сега гоним Михаля на фона на покачващите се цени на енергията. А енергийните експерти не спират да алармират, че не ни очаква нищо добро с цената на парното. През последното десетилетие ситуацията се е влошила в десетина държави в ЕС, а сега рязкото покачване на цените на електроенергията в Европа рискува да доведе до енергийна бедност още повече работещи, прогнозират от европейските профсъюзи. Каквото и да кажем за България, ще бъде убийствено. 

На този фон конфедерацията на профсъюзите призовава Европейския парламент да предпази работниците от енергийна бедност, като въведе "праг на достойнство" в проекта на директива за минималните заплати. Той ще гарантира, че законоустановените минимални заплати осигуряват достоен стандарт на живот. У нас отзвукът ще е: това писмо не сме го получили.

Близо 28 на сто от населението в България се ограничава при отоплението. През 2020 г. над 1,6 милиона българи са под прага на бедност. КНСБ настоява минималната заплата догодина да е поне 760 лева. В същото време пандемията от КОВИД-19 намалява продължителността на живота през 2020 г. най-много от Втората световна война насам. Това показват данни от проучване на Университета в Оксфорд. Намалена е продължителността на живота в 27 от общо 29 държави. Ние пак водим класацията с минус. И още нещо - едва 67 млади заместват 100 души, които излизат в пенсия. Това показва отчет за 2019-2020 г. за изпълнение на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България. За сравнение - през 2001 г. 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, са били замествани от 124 млади хора.

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ