15 Ноември 2024петък14:51 ч.

Несигурен свят

/ брой: 259

автор:Галина Младенова

visibility 2235

Вчера не само Франция, но и цяла Европа отбеляза една тъжна дата - годишнина от кървавите атентати от 13 ноември. Тогава загинаха 130 души, като 90 от тях бяха в зала "Батаклан". Една година по-късно Старият континент продължава да бъде несигурно място. Европейците много добре знаят, че остават приоритетна цел на терористите. А това означава, че кошмарът може да се повтори във Франция, в Белгия, в Германия - навсякъде. Русия, която като че ли се беше отървала от терора, също е нащрек. Неслучайно в края на миналата седмица там бяха арестувани 10 джихадисти, подготвяли атентати в Москва и Санкт Петербург. Това са заловените, но кой знае колко други са на свобода. Неслучайно руските власти съобщават, че хиляди руски ислямисти днес се бият на страната на "Ислямска държава" в Сирия, Ирак и Афганистан. И рано или късно тези от тях, които оцелеят в битките в Близкия изток, ще се завърнат у дома, готови за нови масови убийства. Същото е положението и в другите европейски страни.
Още по-страшно звучи предупреждението на германската разузнавателна служба, че бойци от "Ислямска държава" усилено се обучават как да се преструват на бежанци, за да достигнат Стария континент заедно с хилядите мигранти. Оказа се, че деветте терористи, извършили атентатите в Париж на 13 ноември 2015 г., са пристигнали в Европа именно като бежанци. Тази информация обаче освен чувство на страх и тревога предизвиква и гняв. Защото от Брюксел продължават да ни притискат за т.нар. бежански квоти, говорят ни за някаква солидарност, толерантност, ценности. Тук е времето да си припомним една китайска мъдрост - "Ако не признаваш грешката си, значи правиш втора". Защото ако службите за сигурност си вършеха работата, ако фрау Мерк,ел, вместо да позира с "бежанци" беше разкрила тревогите на разузнаването си, ако чиновниците в Брюксел повече се грижеха за живота на хората в общността, а не за явно сбърканото понятие "толерантност", може би днес нямаше да оплакваме 130 жертви на ислямистите.
Светът, в който живеем, става все по-объркан и все по-несигурен. Никой не се съмнява, че рано или късно някъде отново ще прогърми страховит взрив. Разбира се, войната срещу терора може и да бъде спечелена, но зависи какво разбираме под победа. Победа може да бъде намаляването на броя на терористичните атаки. Почти никой обаче не вижда как може да бъде сложен край на тактиката на ислямистките и другите екстремисти. Докато съществува обърканост и разочарование в едно общество и няма изградени адекватни начини за преодоляване на тези настроения, ще има и терористични групировки.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ