05 Ноември 2024вторник12:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Как да говорим с децата си за коронавируса?

Трябва да останем спокойни, да им вдъхваме сигурност е да ги учим на хигиена и отговорност

/ брой: 50

автор:Ева Костова

visibility 2169

Този въпрос вълнува и родители, и специалисти, според които при немалък брой деца се наблюдава проява на някакъв вид хипохондрия заради епидемията, страх от заболяването, внушение, че непременно са болни. И това е неизбежно при цялата обстановка в страната - затварянето вкъщи, лишаването от всекидневни занимания. Децата са свидетели и участници в усилията за спиране на заразата, те виждат и усещат  притесненията и объркването у техните родители и особено у по-възрастните баби и дядовци. Малките не само слушат разговорите на по-големите и макар да не преживяват еднакво травматично ставащото, все пак то ги настига по един или друг начин. Как да ги предпазим, за да не станат хипохондрици без време?

Труден въпрос без съмнение. Психолозите съветват: да признаем, че сме загрижени, без да се паникьосваме, и да предприемем действия, които намаляват риска от заразяване. Не бива да издаваме своята тревожност, за да не предизвикваме стресови ситуации у децата, които стават свидетели на нашата паника. Но те трябва все пак да се вслушват в обясненията на родителите за новия вирус, за принудителните ваканции, невъзможността за игри и купони, за кино и дискотеки. Макар да е трудно, всяко дете трябва да се възпитава и в социална отговорност. И особено - на хигиенни навици. 

"Тяхното всекидневие е запълнено с други по-важни за тях теми, но има и немалко дечица, които проявяват някакви форми на хипохондрия или споделят световни конспирации. Това по всяка вероятност е повлияно от семействата - вкъщи се обсъжда не само коронавирусът, но и теми, които засягат генерално съдбата на планетата. Въобще много теми, които са непосилни за психиката на децата и тяхното все още незряло съзнание... Още повече в ситуация, в която ние реално не знаем какви ще са последствията, както и каква ще е динамиката на това, което ще се случва, преживяваме неща, които още не са се случили, това не е много позитивно", казва детският психолог Тони Димчева.

Според Националната асоциация на училищните  психолози в САЩ съветът е родителите да останат спокойни и да вдъхват сигурност; да уверяват децата, че възрастните в тяхното обкръжение са там, за да се погрижат за тяхната безопасност и здраве. Бъдете на разположение, съветват още психолозите - важно е децата да знаят, че има някой, който ги изслушва. Кажете им, че ги обичате и покажете, че отделяте достатъчно време за тях. Сред съветите е и това да се ограничи гледането на телевизия и ровенето в социалните мрежи, всяващи страх и паника. Важно е да се избягва гледането или слушането на информация, която може да разстрои децата. Неподходящата за възрастта им информация може да предизвика безпокойство или объркване сред тях. Психолозите обръщат внимание и върху поддържането на всекидневните дейности - доколкото е възможно, детето да следва своя обичаен режим, тъй като това може да бъде успокояващо и да подпомага физическото здраве. Бъдете честни и точни, отделяйте време за разговори и търсете подходящите за възрастта обяснения.

Може би точната формула е да бъдем бдителни, без да изпадаме в крайност, защото всяка крайност е паника. Но не можем да си позволим да сме и безразлични, виждайки какво се случва около нас, съветва Тони Димчева.      

Над 242 хиляди души са с режим на водата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 0

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 0

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 0

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 0

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ