МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки
Отлагат увеличението на заплатите в МО и МВР
/ брой: 211
Министерството на финансите подготвя драконовски мерки за свиване на бюджетния дефицит. Сред тях са повишение с 3% на осигурителните вноски към държавния фонд "Пенсии", въвеждане на данък върху свръхпечалбите на банките, завишаване на таксите на хазарните фирми, нов данък за облагане на добива на полезни изкопаеми на мястото на концесионни такси, твърди segabg.com.
Проектобюджетът на България за 2025 година ще е с 3% дефицит, обяви в деня след изборите пред журналисти в Министерския съвет служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова. Това стана след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), на което бяха обсъдени промените в данъчните закони за догодина.
Преди няколко седмици Петкова представи експертен анализ на ведомството си, от който излезе, че ако не се вземат никакви мерки и на база на действащото законодателство, разходите през 2025 г. биха надвишили приходите с 18 млрд. лв.
Свиването на този очертаващ се дефицит до 3% от БВП (около 6,5 млрд. лв.), както обещава Петкова, означава, че тя е намерила решение, чрез което да се вдигнат приходите и/или да се орежат разходи на обща стойност около 12 млрд. лв. При това обещанието на вицепремиера бе, че свиването на дефицита ще се случи без вдигане на основни данъци. Според последните разчети, въпреки обещанията, разчетите на Министерството на финансите показват, че запълването на пробойната от 12 млрд. лв. в бюджета няма как да стане без по-високи данъци и осигуровки.
Какво ни очаква през 2025 г.
- увеличение с 3% на осигуровките за първи стълб на пенсионната система, от което ще влязат 1.8 млрд. лв. допълнителни приходи;
- възстановяване на 20% ДДС за ресторантьори и за хляба - допълнителен приход от 400 млн. лв.;
- увеличаване на акциза на цигарите;
- въвеждане на данък върху свръхпечалбите на банките;
- увеличаване на таксите върху хазарта от 20% на 30%;
- въвеждане на данък върху добива на подземни богатства и премахване на концесионните такси.
Предлагат се мерки и по свиване на разходната част на бюджета. Сред тях са отлагане за 2026 г. на планираното повишение на заплатите в системата на МВР и Министерството на отбраната, както и на учителите. Освен това се предлага намаляване с 10% на издръжката на бюджетната сфера.