КОЙ СПЕЧЕЛИ ИЗБОРИТЕ В РУМЪНИЯ: КАЛИН ДЖОРДЖЕСКУ ИЛИ ТИКТОК?
Независимо от опасенията относно манипулативните тактики и изкуствената подкрепа в социалните медии, популярността му сред румънците е неоспорима. До голяма степен неговият успех се дължи на широко разпространеното разочарование от основните партии, обвинявани за икономическата и политическата криза в Румъния
/ брой: 231
Анда СОЛЕА*
Крайнодесният независим кандидат Калин Джорджеску е първи в надпреварата за следващия президент на Румъния. Той поведе шокиращо в първия тур на гласуването, като си осигури 22,9% от гласовете, следван от лидера на дясноцентристката опозиция Елена Ласкони с 19,2%. Двамата трябва да се изправят един срещу друг във втория кръг на 8 декември.
Неочакваният триумф на Джорджеску е отчасти свързан с неговата стратегия в социалните медии. Той използва ефективно платформи като ТикТок, за да повлияе на избирателите. Появиха се и твърдения, че кампанията му използва фалшиви акаунти за измисляне на коментари и манипулиране в социалните медии.
Джорджеску отхвърли критиките, че е използвал незаконно ТикТок, за да спечели изборно предимство. Но обвиненията, които накараха Конституционния съд на страната да нареди повторно преброяване, са обезпокоителни.
Румъния граничи с Украйна и е домакин на военна база на НАТО. След гласуването Елена Ласкони предупреди румънците, че „Джорджеску е открит почитател на Путин и е враг на НАТО и ЕС... А без НАТО сме оставени на милостта на Русия...“
Джорджеску направи няколко противоречиви изявления преди и по време на кампанията. През 2022 г. той похвали бившия диктатор на Румъния и нацистки съюзник по време на Втората световна война - маршал Йон Антонеску, като го нарече „мъченик“, който е извършил и „добри дела“. Това доведе до криминално разследване и оттеглянето му като кандидат за министър-председател на крайнодесния Алианс за Съюза на румънците.
Калин Джорджеску се изявява като поклонник на Путин, възхвалявайки руския президент, наричайки го „един от малкото истински лидери“ в света. Джорджеску критикува подкрепата на Румъния за Украйна, твърди, че „НАТО няма да защити Румъния, ако бъде нападната“, като отстоява националистическа политика, целяща да намали зависимостта на Румъния от вноса и да отдалечи страната от ЕС.
Сравнително неизвестен до изборите през 2024 г., Джорджеску придоби значителна популярност в социалните медии през последните години. Неговият акаунт в ТикТок, създаден през 2022 г., има повече от 400 000 последователи и милиони гледания. Многобройни акаунти, групи и страници в негова подкрепа също се разпространиха във Фейсбук, Инстаграм и Екс.
Кампанията на Джорджеску бе нетрадиционна. Той няма щаб, отказа да участва в телевизионни дебати, няма връзка с нито една политическа партия и буквално наводни румънския ТикТок с кратки клипове, показващи как посещава църкви.
На други места в ТикТок потребители са създали вирусни клипове, подчертаващи противоречивите позиции на Джорджеску, илюстрирани с цветни субтитри и драматична музика. Публикации в подкаст, малко преди изборите, имаха 3,1 милиона гледания и над 85 000 харесвания, Джорджеску се обърна към румънския народ с това послание: „Ние не просто гласуваме за президента на 24 ноември, ние избираме на коя страна в историята ще бъдем...”
Подтикнат от интервюиращия, той казва, че в момента на румънците им липсва истинската свобода и цитира Гьоте: „Идеалният роб вярва, че е свободен“. Накрая Джорджеску добавя: „За да се събудят, хората първо трябва да осъзнаят, че са в затвора...“
Кандидатът за президент твърди в интервюта, че „жените не са в състояние да ръководят Румъния и че феминизмът е абсолютна мръсотия“. Тези видеоклипове идват не само от официалните акаунти на Джорджеску в ТикТок, но и от несвързани акаунти, използващи името му в профили или биографии, за да рекламират избора си.
Тези послания разчитат на емоцията и дезинформацията. Такова е твърдението, че гласуване за Джорджеску осигурява бъдещето на румънските деца, че загубата му означава, че изборите са откраднати, че член на румънската диаспора пътувал 240 км с две малки деца, за да гласува за него. Подобни внушения включват изображения, показващи Джорджеску като „избрания“.
По време на кампанията на Джорджеску акаунти, показващи подобно на бот поведение, бяха много активни в секциите за коментари в ТикТок, Ютюб и Фейсбук. Социалните медийни ботове са автоматизирани програми, които имитират човешко поведение и влияят на общественото мнение.
Използването на ботове за увеличаване на популярността на даден кандидат в социалните медии и разпространение на дезинформация е тактика, използвана за влияние по време на избори и на други места. След президентските избори в САЩ през 2016 г. анализ на Оксфордския университет установи, че четири пъти повече туитове идват от автоматизирани акаунти, които подкрепят Доналд Тръмп, отколкото подкрепящите Хилари Клинтън.
На 26 ноември румънският медиен регулатор призова Европейската комисия да разследва ролята на ТикТок в кампанията на Джорджеску. Валери Хайер, водещ законодател на ЕС, поиска шефът на ТикТок да се яви пред Европейския парламент, за да се обсъди възможна злоупотреба с платформата в полза на кампанията на Джорджеску.
Независимо от опасенията относно манипулативните тактики и изкуствената подкрепа в социалните медии, популярността на Джорджеску сред румънците е неоспорима. До голяма степен успехът му се дължи на широко разпространеното разочарование от основните партии, обвинявани за икономическата и политическата криза в Румъния.
Представянето му на вота демонстрира нарастващата роля на социалните медии при формиране на обществените нагласи и тяхното влияние на резултата от съвременните избори.
Реакцията на Калин Джорджеску след решението на Конституционния съд за повторно преброяване на гласовете, подадени на 24 ноември, и на твърдението на Върховния съвет за национална отбрана, че той се е възползвал от преференциално третиране в платформата ТикТок
„По най-крещящ начин се прави опит да бъде елиминирана способността на румънския народ да мисли и да избира съгласно своите морални, християнски и демократични принципи.
Хората имат право да избират, хората имат властта да избират, хората са всичко, което има значение, румънският народ е единственият, който има значение.
Румънците и Румъния са единствените, които решават, и нищо не стои над нашата вяра и нашето желание. Не може да позволим нашият народ да бъде вечно поробен от манипулациите на институции, които ръководят народа, но които „де факто“ не са ръководени от народа.
Скъпи хора, вярвайте само в себе си и пътят към светлината е пред вас!“
* Преподавател по киберпрестъпност и докторант в Училището по криминология и наказателно правосъдие към Университета в Портсмут. В момента работи с организации с нестопанска цел по темата за женомразството, дискриминацията в училищата и онлайн защитата. Преди това е консултирала английското правителство по въпроси, свързани с онлайн тероризма. Има богат изследователски опит в областта на психологията, криминологията и компютърните науки