Поредна атака към България на македонския вицепремиер Александър Николоски:
Отхвърлям българската игра на безкрайно вето за ЕС
/ брой: 241
„Стратегическото решение на големите държави членки на ЕС е в следващите десет години да няма разширяване. Ползата от чакането е запазването на националната ни гордост. Никой не е наивен да влезе в българската игра на безкрайни условия и безкрайно вето. Ако това е последното, нека да разговаряме. Ако не е последното, не сме наивни да страдаме и да имаме проблеми за пореден път. Последният политик, който беше откровен относно процеса за разширяване, бе председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той беше достатъчно честен, за да каже на всички, че няма да има разширяване. Виждате какво става със Сърбия, получи вето. Албания и Гърция вече обявяват вето. Черна гора преговаря, забравихме откога. Турция преговаря, забравихме откога. Всичко е ясно“, заяви в интервю за Канал 5 македонският вицепремиер и министър на транспорта Александър Николоски.
На 18 септември т.г. Александър Николоски погази всички граници на благоприличието и добрия тон, като нарече българите "мизерници". Тогава дясната ръка на премиера на РС Македония Християн Мицкоски заяви, че „българите и македонците нямат нито обща история, нито общи корени...“
БЪЛГАРСКАТА ПОЗИЦИЯ
С решението си от 24 юни 2022 г. Народното събрание потвърди позицията, че България ще подкрепи евроинтеграцията на Северна Македония, ако тя изпълни Договора за приятелство и добросъседство от 2017 г. и гарантира правата на българите в РСМ.
Депутатите задължиха българското правителство да одобри предложения от председателството на ЕС проект за преговорна рамка със следните условия:
- вписване на българите в Конституцията на РС Македония;
- прекратяване на антибългарската кампания в македонските медии;
- стриктно спазване на Договора за добросъседство от 2017 г. и протоколите от заседанията на съвместната междуправителствена комисия, в които е предвидено редакция на антибългарските текстове в учебниците по история и география в РС Македония;
- нищо в преговорния процес с Република Северна Македония не може да се тълкува като признаване от страна на България за съществуване на македонски език.