Берлин иска "свежа кръв"
Меркел започва нова кампания за наемане на работа на млади европейци
/ брой: 19
"Елате да работите в Германия" ще бъде мотото на новата кампания, която правителството на германския канцлер Ангела Меркел възнамерява да подеме, за да стимулира наемането на работа на млади европейци от страни в криза. Това съобщава популярното списание "Шпигел".
Представители на Християндемократическия съюз (ХДС) на Меркел са сформирали работна група, която да обмисли начини за стимулиране на младежи, например от Испания или Португалия, да дойдат да живеят в Германия. Според "Шпигел" Меркел може да говори по въпроса за имиграцията на младите хора на следващите междуправителствени консултации с Испания.
Броят на безработните в Испания в момента е 4,1 милиона, или малко под 20 на сто от населението. В Германия безработицата беше 7,7 процента през 2010 година, но икономистите и правителството очакват тя да намалее още повече - до 2,9 милиона души, на фона на възстановяването на икономиката.
Проучване на Националната агенция по заетостта обаче предупреждава, че активното население в Германия ще намалее с 6,5 милиона души до 2025 година заради застаряването на населението и ще възникне нужда от работна ръка. В момента една пета от живеещите в Германия са чужденци или произхождащи от чуждестранни семейства от Турция, Източна Европа, Италия или Гърция.
Междувременно и в Италия се надигат гласове, че много скоро страната ще изпитва сериозен глад за квалифицирани специалисти. След четири години - през 2015 г., Италия ще страда от недостиг на 20 000 лекари, твърди в. "Кориере дела сера", като се позовава на италиански експерти, коментиращи приетия в петък от италианското правителство тригодишен план за здравеопазването. Експертите предупреждават, че през 2015 г. в Италия ще има повече пенсионирани медици, отколкото новодипломирали се лекари. Трябва ли и ние като Великобритания и САЩ да започнем да внасяме лекари отвън, питат експертите.
Дисбалансът между лекарите в пенсия и дипломиращите се медици ще започне да се усеща още през 2012 година. От министерството на здравеопазването обмислят няколко варианта за справяне с кризата. Сред тях е увеличаване на финансираните от държавата трудови договори на медиците. Сега те са едва 5000, което е крайно недостатъчно.
Експертите предупреждават още, че лекарите в началото на кариерата си в Италия получават много ниско възнаграждение, което ги подтиква да търсят други пътища за реализация. Освен това някои специалности страдат от хроничен недостиг на специализанти, твърдят здравните експерти. Това са анестезиологията, радиологията, педиатрията, нефрологията и гериатрията.
Ако не бъдат взети спешни мерки още от сега, през 2018 г. Италия може да изпита дори недостиг на 22 000 медици, прогнозират експертите в министерството на здравеопазването, както и представители на лекарски сдружения.