19 Юли 2025събота22:47 ч.

Белград и Прищина си проговориха

Сърбия и Косово се договориха за регионално сътрудничество

/ брой: 47

автор:Дума

visibility 128

Представители на Белград и Прищина постигнаха на 24 февруари споразумение по статута на Косово, съобщи Агенция Франс прес.
В съответствие с договора, подписан в Брюксел, Сърбия не признава самостоятелността на отделилата се от нея република, но признава правото й да участва в регионални организации на Балканите. Освен това двете страни са се договорили за съвместна охрана на спорната граница.
Споразумението беше подписано след двудневни преговори при посредничеството на Европейския съюз. Това е първият договор, който страните постигат от 2008-а насам, когато Косово едностранно обяви отделянето си от Сърбия.
Както уточни Б92, Косово ще може да участва в дейността на регионални организации под името си, позовавайки се на резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН. През 1999 година този документ установи на територията на бившата сръбска провинция временна администрация на ООН.
В постигнатото вчера споразумение не е включена точка за признаване на независимостта на Косово, въпреки че за това настояваха представителите на Прищина.  Всъщност преговарящите са се договорили по-конкретно Косово да участва в конференциите на Балканите, без това да става причина за отсъствие на Сърбия, която не признава независимостта на тази своя бивша провинция. Според премиера на Косово Хашим Тачи обаче с постигнатото споразумение Сърбия на практика признава независимостта на страната му. В същото време Тачи се опасява, че заради споразумението косоварските националисти може да предизвикат вълнения, затова е наредил да се мобилизират силите за сигурност. Опозицията в Косово е против споменаването на резолюция 1244, която упълномощава Временната администрация на ООН в Косово (ЮНМИК) да представя Косово на форумите. Всъщност след постигнатото споразумение Косово вече самостоятелно ще представлява своите интереси пред света, уточни Еврокомисията.
Компромисът, който изглежда е приемлив за сръбската страна, е резултат от силния натиск на световната общност върху двете страни. И Белград, и Прищина са направили значителни компромиси и са отстъпили от първоначалните си позиции. Пробивът е толкова сериозен, че Германия е решила да снеме ветото си и Сърбия да получи статута на страна кандидат за членство в ЕС. Окончателното одобрение на кандидатския статут трябва да стане на срещата на върха на ЕС на 1-2 март.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ