26 Юни 2024сряда10:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Белене". Защо?

В помощ на обществената дискусия по предмета на предстоящия референдум

/ брой: 288

visibility 809

Поради обществената важност за България на ядрената енергетика у нас, предстоящия референдум и насочването му към АЕЦ "Белене", ДУМА публикува около 100 въпроса и отговора по темата. Първата половина от тях са подготвени от изданието за анализи в областта на международната политика, сигурността и дипломацията "Експерт".

23. Защо НЕК продаде стария реактор за АЕЦ "Белене", който сега успешно работи в Русия?
Старият реактор за АЕЦ "Белене", произведен от "Шкода", беше ВТОРО ПОКОЛЕНИЕ, като пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй". Целта е да се поръча реактор от НАЙ-НОВОТО ПОКОЛЕНИЕ 3-ПЛЮС, с най-съвременните системи за безопасност.

24. Защо старият реактор е продаден на такава цена, при това на производителя-Русия?
Защото само Русия може да го използва и да го плати по-скъпо от други страни - договорена е цена от 205 млн. евро. От тях са приспаднати стойността на разчистване на площадката и проектирането за увеличаване на сеизмичната устойчивост на АЕЦ "Белене" от 8 на 9-а степен по Рихтер. А ако не бе продаден, стойността му като скрап (32 тона) щеше да бъде 8000 лева.

25. Похарчени ли са 1,5 милиарда лева, както твърди ГЕРБ? Колко е похарчила държавата за АЕЦ "Белене" по време на управлението на Тройната коалиция?
Съгласно Справка от 2009 година по време на управлението на Тройната коалиция са похарчени точно 430 448 915 евро  (841 881 млн. лева). Всички други плащания след това са извършвани при правителството на ГЕРБ.

26. Често се твърди, че е имало много финансови нарушения, злоупотреби, затова се  обяснява и създаването на парламентарна комисия. Такава ли е целта?
Комисията в НС не е създадена, за да разкрива, а за да компрометира и омаскарява. Тези нейни цели са съвсем прозрачни, а "разглежданите" от нея въпроси са били предмет на проверки и разследвания, без резултат. Цели три проверки на Държавната финансова инспекция и проверка на Сметната палата досега не са намерили основание за какъвто и да е упрек относно целесъобразността и законността на изразходването на финансовите средства.

27. Защо руската фирма иска 1 милиард  евро неустойка?
От българска страна е поръчано оборудване с дълъг срок на производство, част от което е готово: първи реактор е готов, а втори е пред завършване, минали са дори изпитанията. Поръчката включва още корпус на реактора, парагенератори, основно циркулиращо оборудване. Стойността й дотук е 800 милиона евро. Но има и по-лошо: управлението на ГЕРБ в продължение на три години не уточни какво иска да се произвежда и какво да се спре. Вследствие на това руската страна завършва вече и втория реактор и няма нито технологично, нито юридически-правно основание да го спре. И като ни осъдят, ще плаща българският данъкоплатец!

28. Често се изтъква, че руските реактори не били надеждни. Каква е истината?
След трагедията в Япония ЕК поиска провеждане на стрес-тестове. Те показаха, че руските реактори в АЕЦ "Козлодуй" 5 и 6 са с най-висока степен на надеждност, докато реактори във Франция и други страни бяха критикувани и бяха препоръчани спешни мерки. А за "Белене" беше поръчан реактор трето поколение, от най-нов тип. Специалистите знаят например какви са недостатъците на канадските реактори.

Съставил Симеон Николов, главен редактор на "Експерт-БДД"

БДЖ увеличава влаковете между София и Бургас

автор:Дума

visibility 732

/ брой: 118

Закриват института за анализи на Асен Василев

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 118

Земеделци алармират: Няма вода за напояване

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 118

Скопие отхвърля сделката със София

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 118

ЕС забранява руските дарения за партиите

автор:Дума

visibility 920

/ брой: 118

Терористични атаки с 19 жертви в Дагестан

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 118

Нови 1,4 млрд. евро за оръжие за Украйна

автор:Дума

visibility 780

/ брой: 118

Историята като фарс

автор:Александър Симов

visibility 966

/ брой: 118

АНТИБАЙГАНЬО!? ЗАЩО ПЪК НЕ?

автор:Лозан Такев

visibility 990

/ брой: 118

Мицкоски отвори „Българския фронт“

автор:Дума

visibility 913

/ брой: 118

БСП да размрази отношенията с Радев

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 118

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ