01 Ноември 2024петък04:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бедните страни поемат бежанските вълни

43,7 милиона души прокудени от домовете си, отчете ООН

/ брой: 139

автор:Дума

visibility 166

Четири пети от наброяващите 15,4 милиона бежанци по света са намерили убежище в бедни страни, където шансовете им да придобият гражданство и за икономически просперитет са ограничени. Това сочи доклад на върховния комисар на ООН за бежанците Антониу Гутериш. Повече от една четвърт от бежанците са само в три държави: Пакистан, Иран и Сирия. Данните не обхващат последната бежанска вълна от тази година, предизвикана от размириците в Северна Африка.
"Опасенията от предполагаем наплив на бежанци към индустриализираните страни са в значителна степен преувеличени или погрешно свързани с въпросите на миграцията", подчерта Гутериш. Той допълни, че именно по-бедните страни са тези, на които е оставено да понесат бремето.
Положението е значително по-тежко в сравнение с годината на основаването на агенцията (1950 г.), когато е имало 2,1 млн. човека, прокудени от домовете си заради Втората световна война. Освен 15,4 милиона бежанци през миналата година агенцията е преброила и 27,5 милиона прокудени във вътрешността на родните си страни, както и 850 хиляди кандидати за получаване на убежище. Така броят на хората по света, принудени да напуснат домовете си, възлиза на 43,7 милиона, посочват от Върховния комисариат на ООН за бежанците.
Петте милиона палестинци съставляват 1/3 от хората по света, които живеят като бежанци. Делът на афганистанците е една пета, като тяхното масово заминаване започва през войните в Афганистан, последвали съветското нашествие през 1979 г. Сега мнозина от тях живеят при мизерни условия в Пакистан и Иран. Друг голям източник на бежанци са Ирак с 1,7 милиона, Сомалия със 720 хиляди и Конго с 476 хиляди. Сърбия, със своите 275 000 бежанци и разселени лица заради войната в бивша Югославия, е на първо място в Европа и на 13-о в света.
Агенцията на ООН изтъква щедростта на страните, дали подслон на бежанците. Даден е пример с Пакистан, който има 710 бежанци срещу всеки долар от своя брутен вътрешен продукт на глава от населението. За сравнение в Германия срещу един долар от нейния БВП на глава от населението стоят едва 17 бежанци. От друга страна, обаче богатите държави като Германия, където има най-голямо струпване на бежанци сред индустриализираните страни, им дава повече шансове за гражданство и просперитет. Докато шансовете за предоставяне на гражданство на бежанци в приютилите ги бедни държави са значително по-малки, отбелязва докладът на Върховния комисар на ООН за бежанците.

Половината от вътрешните бежанци са съсредоточени в пет страни - Колумбия, Судан, Ирак, Демократична република Конго и Сомалия, а 60% от избягалите в друга държава идват от палестинските територии, Афганистан, Ирак, Сомалия и ДР Конго. През 2010 г. броят на изселилите се в рамките на страните си се е увеличил с 400 000 души спрямо 2009 г., а на бежанците в чужбина - със 100 000. Природни катастрофи като наводнения и урагани са довели до изселването на над 42 милиона души миналата година - два пъти и половина повече, отколкото през 2009 г.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ