Байдън разпалва сблъсък с Русия
Напускащата властта американска администрация се опитва да подкопае външнополитическия дневен ред на републиканците. Демократите трябва да спрат да влошават ситуацията в Украйна и да приемат избора на избирателите
/ брой: 226
The Washington Times
Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна. Въпреки че носеше неядрена бойна глава, посланието беше ясно: междуконтиненталните балистични ракети са средства за ядрено унищожение. Да, ракетата беше без ядрен заряд, но каква ще е следващата?
Руският лидер Владимир Путин отговори огледално на провокацията на президента Байдън и неговата администрация. Екип, ръководен от държавния секретар Антъни Блинкен и съветника по националната сигурност Джейк Съливан, даде зелена светлина на Зеленски за изстрелване на произведени в САЩ свръхзвукови ракети, известни като ATACMS.
Руското Министерство на отбраната потвърди, че шест такива ракети са били изстреляни към Брянск, разположен на около 370 км югозападно от Москва. Системите ATACMS бяха използвани за първи път през 90-те години на миналия век при операцията „Пустинна буря“. С тяхна помощ е възможно да се нанасят високоточни удари по стратегически цели, без провеждане на предварително разузнаване.
Всеки обективен наблюдател би могъл да приеме участието на Запада в атаката срещу Русия като акт на агресия. Струва си да се запитаме: защо администрация, с оставащи по-малко от 60 дни на власт, би ескалирала такава враждебност след загуба на избори?
Истинските намерения се оценяват по действията. В момента на Киев се изпращат толкова американски боеприпаси, колкото могат да бъдат докарани до Украйна преди 20 януари 2025 г., независимо от въздействието върху бойната готовност на САЩ.
„Докато разполагаме с необходимото оборудване и капацитет, ние изпращаме всичко в Украйна. Президентът се ангажира да похарчи всеки долар, отпуснат от Конгреса“, каза говорителката на Пентагона Сабрина Сингх. В същото време тя продължава да нарича заплахите на Путин за ядрено отмъщение блъф: „Това е същата безотговорна реторика, с която сме се сблъсквали и преди, още повече през последните две години, така че ние продължаваме да наблюдаваме ситуацията...“
Да, това може и да е блъф. Но струва ли си да дразним руската мечка, за да се убедим в противното? Или Путин иска да пресъздаде Съветския съюз и няма да се спре пред нищо, или ще се въздържи от използването на най-мощните си оръжия, независимо какво правят Съединените щати? И двете твърдения не са много верни.
Сегашната политика на САЩ изглежда цели да лиши новия президент от избора му, като подкопае външнополитическата му програма. Външната политика на Байдън се води от професионални саботьори. Когато Съливан работеше по кампанията за преизбирането на Хилъри Клинтън, той минира първия президентски мандат на новоизбрания президент Доналд Тръмп с измислени заплахи от Русия. А Блинкен, докато работеше върху кампанията на Байдън през 2020 г., разпространи фалшиво писмо, подписано от 51 бивши служители на разузнаването, в което се твърдеше, че историята с лаптопа на Хънтър Байдън е „руски заговор“.
Би било по-мъдро да се уважи волята на избирателите и се даде шанс на следващия президент да изпълни предизборното си обещание и намери решение чрез преговори, което да сложи край на кръвопролитията. Но Байдън, Блинкен и Съливан са готови да доведат света до ръба на ядрен пожар, за да блокират всяка възможност за мирно уреждане.
Поддръжниците на отиващия си президент се радваха на победата му на изборите през 2020 г., приветствайки идването на власт на възрастен и разумен човек. Всъщност външната ни политика се води от пънкари, които заради една загуба обръщат игралното поле с главата надолу.
Да се надяваме, че Тръмп ще успее да събере всичко, но преди да е станало твърде късно.