14 Юни 2024петък21:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Иван Гранитски:

Баста на чалгата и художествените мутанти

Целта ни е да популяризираме българската литература и изкуство, стойностните творци и творби, казва директорът на издателство "Захарий Стоянов" за предстоящите културни празници "Албена'2012"

/ брой: 214

автор:Борис Данков

visibility 1118

Иван ГРАНИТСКИ е роден през 1953 г. в София. Завършва журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е редактор и заместник главен редактор на вестник "Пулс", заместник главен редактор на "Литературен фронт", директор на ИК "Христо Ботев". През 1995-1996 година е начело на БНТ. Година по-късно създава издателство "Захарий Стоянов", чийто директор е досега.
Автор е на повече от 21 книги с поезия, критика и публицистика, сред които "Марксовата полемика" (1984), "Време и художествени идеи" (1987), "Отвъден щурец" (1999), "Кораб от светлина" (1999), "Гео Милев и трагиката на националната съдба" (2000), "Храм" (2001), "Преди да дойде здрача" (2002), "Лятото на чакалите" (2003), "Атлантида" (2003), "Луди водят слепи"(2004), "Ловци на метафори" (2008), "Критически етюди" (2008), "Бездна" (2009), "Щерна" (2011), "Начала"(2012) и др.



- След няколко дни за дванадесети път се откриват Националните културни празници "Албена`2012", организирани от издателството.  Какво предвижда програмата на дните? Откъде ще започне традиционният рейд на участниците в празниците?
    - Празниците се откриват на 18 септември в град Търговище в четири училища. И тази година залагаме на срещи с ученици и студенти в  Търговище, Шумен и Варна. Следваме вече в продължение на дванадесет години идеята колкото се може повече млади хора да се срещнат на живо с големите български творци. Досега освен в тези градове и във Велико Търново, Русе, Силистра, Разград, Добрич, Велики Преслав, Генерал Тошево, Тутракан, Балчик и Каварна над сто различни български творци -  писатели, музиканти, актьори, режисьори, учени, журналисти и пр. се срещат с  десетки хиляди млади хора.
- Кои творци ще се включат в тези срещи?
- Тази година поставяме своеобразен исторически акцент върху празниците - представяме новите книги "Любомъдрие на историята" на академик Георги Марков и "Васил Левски и възкресението на българския народ" и "Българската освободителна кауза през горнилото на източния въпрос" на акад. Константин Косев, "Мистериите на кабирите в Тракия" на проф. Иван Маразов, както и новия роман на Петър Маринков "Пролом". Поетът Георги Константинов ще представи четири тома избрани творби - "Лирика", "Сатирична поезия", "Творби за деца" и "Есеистика и публицистика; Поетически бележник", а композиторът Хайгашод Агасян ще представи свой нов компактдиск.
- Къде ще е "финалът" на събитието?
- По традиция финалът на празниците е в Каварна, нос Калиакра и местността Яйлата.
- Каква е целта на празниците?
- Националните културни празници "Албена" имат свръхзадачата и амбицията да се противопоставят на чалгата и художествените мутанти, които се подвизават днес на социалната и естетическата сцена на България.
- В днешните времена на попкултурна инвазия и национално обезличаване издателство "Захарий Стоянов" последователно отстоява националната ни самобитност като издава основно българска литература. Колко заглавия са излезли досега в поредиците "Българска класика", "Съвременна българска поезия" и "Съвременна българска проза"?
- Завършихме поредица "Българска класика" в 120 тома - от Паисий и Софроний до Антон Дончев, Стефан Цанев, Любомир Левчев и Йордан Радичков. Поредиците "Съвременна българска поезия" и "Съвременна българска проза" продължават - досега в тях са издадени над 200 автори, като най-новите заглавия тук са на Станка Пенчева, Камелия Кондова, Мая Дългъчева, Венцеслав Кисьов, Евтим Евтимов, Кирил Кадийски, Валери Станков, Богдана Зидарова, Любчо Иванов, Румен Денев, Илиана Илиева, Тенко Тенев, Димитър Шумналиев, Димитър Кирков, Вели Чаушев, Атанас Наковски, Тодор Коруев, Валентина Радинска.
- Неотдавна издателството откри и нова поредица "Арго", в която обръща поглед към приключенската литература и  младите читатели. Какви нови заглавия ще се появят в тази поредица?
- Напоследък излязоха от печат "Блестящият свят; Златната верига" от Александър Грин, "Война на световете" от Хърбърт Уелс, "Северна одисея" от Джек Лондон, "Щастливият принц" от Оскар Уайлд, "Трима на Бумел" от Джером К. Джером. Подготвяме втори том на Джек Лондон "Демоните на Фуатино".
- Как издателството оцелява в условията на криза и парадираща посредственост?
- Многократно сме коментирали с нарастваща горчевина този въпрос. Ще си позволя да кажа с чувство за черен хумор, че ситуацията вместо да се влошава, става безнадеждна. Както виждаме, чалгата и парадиращата посредственост са превзели всичко, включително и обществената сцена. Във време на тотална стопанска финансова и политическа криза кой обръща внимание на културата.
- Получавате ли подкрепа от държавата или се спасявате "поединично"?
- Издателите, печатниците, книгоразпространителските мрежи се спасяват поединично. Държавата отсъства, ако изключим отделни общини, в които все още мъждука родолюбивото и национално отговорно чувство.
- Как се отнасяте към опитите за цензуриране на Ботев, Вазов и Левски?
- Не може да не сте забелязали, че подобни цинични покушения срещу националната идентичност се правят периодично, за да се провери доколко е отслабнала имунната защита на нацията. Такъв беше злополучният опит на едно лице с еничарско самосъзнание преди няколко години да се отрече клането в Батак, както и злодейските опити за цензуриране на Ботев и Вазов, Гео Милев, Вапцаров и Смирненски. Връх на безобразието са атаките срещу Левски и опитите да бъде развенчан неговият образ като апостол на националното освобождение.
 - А как възприемате ученическите тетрадки с образи на нашенски чалга звезди на титулната страница?
- Става дума за същото. Режисьорите на националното оглупяване и опростачване разчитат да обезмозъчат така подрастващото поколение с образите на нашенските чалга звезди, изтипосани върху кориците на тетрадките, че да забравят след няколко години дори имената на нашите национални герои. Няма какво да се учудваме тогава, че има младежи, които завършват гимназия и не знаят имената на български писатели, художници, музиканти, поборници за национално освобождение, но и насън могат да изредят имената на чалга звездите.
- Можем ли да спрем заливащата ни вълна от кич, пошлост и примитивизъм?
- Многократно съм казвал, че това е възможно само ако има ясна стратегическа промислена и единна национална позиция за развитието на българската култура и образование, но през последните двадесет и две години това, уви, започва да става все по-химерично. Тъкмо обратното - нашите политици и държавници в папагалския си устрем и желание да обслужат новите силни на деня, докараха нещата до такова положение, че ще ни трябва ново възраждане и нови будители, от които да започне възкресението на българския дух, чест и достойнство.

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 111

71% недоволни от управлението на Шолц

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 111

Сенатът в Аржентина одобри плана на Милей

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 111

Макрон призова леви и десни да се обединят

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 111

Масов бой в италианския парламент

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 352

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 413

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 376

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ