27 Юли 2024събота15:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БАС настоява да се върне името на 24 май

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 866

Управителният съвет на Българския антифашистки съюз оповести позицията си, че смята решението на парламента за изменение на Кодекса на труда и обявяване на 24 май за "Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност" за неприемливо. Аргументите са следните:

Първо. Кирил и Методий имат мисия във Великоморавия през 60-те години на IХ век, за да разпространят глаголицата, която е славянска азбука, т.е. сред западните славяни. След смъртта на св. Методий (885) учениците им са прогонени от Моравия и продължават делото си в България при княз Борис I и цар Симеон I. Както глаголицата, така и кирилицата, създадена в Преслав от учениците на Кирил и Методий на основата на гръцката азбука, са използвани от много славянски народи - сърби, хървати, босненци, руснаци, украинци, беларуси, а в по-късни векове - от средноазиатските народи и монголците. Така че определянето на азбуката, просветата и културата като "българска" е исторически невярно. Така законодателният орган на Република България отрича нашия принос за развитието на духовността сред целия славянски свят през последните над 1000 години.

Второ. Видният руски учен акад. Дмитрий Лихачов е определил България като "държава на духа". В тази дефиниция се отчита приносът на нашата страна и на нашия народ за книжовността, културата, просветата, тясно свързани с духовността през Средновековието, Новото време и съвременността.

Ето защо призоваваме народните представители да преразгледат това решение, се казва в позицията.

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 935

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 767

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 217

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 159

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ