22 Февруари 2026неделя03:45 ч.

Бързата музика облекчава натоварването от фитнес

/ брой: 23

автор:Дума

visibility 1522

Италиански психолози и неврофизиолози направиха експеримент, който потвърди, че бързата музика помага за понасяне на натоварванията по време на занимания със спорт или фитнес, съобщи ТАСС.

"Наблюденията ни показват, че сърцето на доброволците, слушащи бърза музика по време на тренировка, бие максимално бързо, при това те почти не се оплакват от натоварване", заяви проф. Лука Ардиго от университета на Верона. И добави: "Засега сме изучили само темпото на музиката, но в бъдеще бихме искали да проверим и влиянието на жанровете, мелодията и текста за издръжливостта на спортистите."

Експертите са работили с момичета, като са ги наблюдавали на бягаща пътечка и силов тренажор. Следили са пулса на участничките и колко изтощени са се чувствали след 10-минутен фитнес. Резултатите показват, че музиката влияе повече при тренировка за издръжливост, отколкото при силови упражнения.

Биолози, психолози и неврофизиолози напоследък активно обсъждат как различните фонови дразнители се отразяват на поведението на хората, на концентрацията им и на интелектуалните способности. Британски изследователи например установиха, че класическата музика помага на хирурзите да работят по-бързо и качествено, а също така повишава успеха на студентите и вдъхновява представителите на творческите професии.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ