Според анализатори
Банковата криза в Гърция ще завлече и нас
Може да се стигне до банкрути и до ликвидиране на активите на гръцките банки в Югоизточна Европа
/ брой: 136
Гръцките банки вече няма да могат да се финансират, което означава, че същото важи и за техните клонове в чужбина. Дъщерни клонове на гръцки банки държат до 30% от пазара в България и до 45% в Румъния. Така че кризата в Гърция засяга банковата система в Румъния и България. Това пишат няколко румънски вестника, цитирани от БТА, като се позовават на доклад на японската банка Номура.
Международната рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс" вече понижи рейтинга на четири гръцки банки - National Bank of Greece, "EFG Eurobank Ergasias", "Алфа Банк" и "Пиреос" от "В" на "ССС" с негативна перспектива. Същевременно вчера стана известно, че "Стандард енд Пуърс" е понижила дългосрочния рейтинг и на ОББ (Обединена българска банка) от "B" на "B-". Краткосрочният рейтинг на банката остава без промяна на ниво "C". Причината е понижението на рейтинга на компанията-майка на ОББ - гръцката National Bank of Greece. Рейтингът на ОББ може да бъде понижен още, ако способността на българската банка да се финансира бъде поставена под заплаха, или ако натиска върху качеството на активите на банката се засили, което от своя страна би намалило рентабилността й и капитала, отбелязват от кредитната агенция.
В доклада на японската банка Номура се посочва, че гръцките банки в Румъния и в България финансират банките-майки в Гърция. Гръцката национална банка е собственик на ОББ, а Пощенска банка е собственост на Юробанк. Дъщерни дружества в България имат още "Пиреос" и "Емпорики", която е част от френската група "Креди агрикол". Алфа банк е регистрирала бизнеса си в България под същото име. Националната банка на Гърция е мажоритарен собственик на "Банка Ромъняска", "EFG Eurobank" контролира "Банкпост", а банките "Алфа банк" и "Пиреос" присъстват на румънския пазар под същото име. Техните активи са над 10 милиарда евро.
Като се позовава на доклада на японската банка Номура, в. "Ромъния либера" пише, че кризата в Гърция със сигурност ще се отрази на Румъния и България, а последствията от това вече са започнали да се усещат. Първият резултат е намаляването на кредитирането от страна на гръцките клонове. Клоновете в Румъния финансират банките-майки в Гърция. Анализаторите от Номура предстяват няколко сценария за развитие на ситуацията, като най-песимистичният предвижда банкрут на гръцките банки, които биха изтеглили подкрепата и капитала си от местните си клонове и би довел до спешно ликвидиране на активите в Югоизточна Европа. Дори ако бъдат национализирани гръцките банки, за да се избегне фалита, правителството в Атина няма да бъде заинтересовано да подкрепя клоновете в Румъния и България, смятат анализаторите на японската банка.