17 Юли 2024сряда21:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Банкопад

36 милиарда рубли са изнесли от страната банда нелегални банкери

/ брой: 177

visibility 115

Наталия Козлова

Нито една фамилия, нито един точен адрес и нито едно название на банки или фирми не издаде министерството на вътрешните работи, когато заяви за своя сериозен успех. Полицаите съобщиха, че са пресекли дейността на една от най-големите организирани престъпни групи, която се е занимавала с незаконна банкова дейност и пране на пари. За безпрецедентните мащаби на "черните банкери" може да се съди буквално по няколко числа. Както разказаха пред репортер на "РГ" източници от МВР, 85-те обиска, проведени от полицията за няколко дни, са дали изненадващ резултат. Били са открити и иззети пари на стойност 1 млрд. рубли и важни финансови документи. Само печатите на всевъзможни руски и чуждестранни юридически лица са били над 500 броя. Задържани са седем души. Според следствието това са ръководители и активни участници в престъпната група.
Обиските са били проведени в Москва и Московска област. Оперативните работници са били в апартаменти, къщи и кредитни организации, които са участвали в криминалните схеми. Когато станат известни имената на "героите", имената на банките и тези, които са използвали подобни схеми, делото веднага ще стане резонансно, убедени са следователите. Имената на фирмите не вълнуват никого, това са т.нар фирми-еднодневки, които са били оформени на починали хора, пенсионери, алкохолици или студенти. Абсолютното мнозинство от "фирмаджиите" са нямали никаква представа, че притежават търговски организации, през които от страната са изтичали гигантски суми.
В разобличаването на бандата са участвали няколко ведомства: сътрудници на Главното управление за икономическа безопасност и противодействие на корупцията към МВР, специалисти от Следствения департамент на Русия, освен това са били привличани и специалисти от Росфинмониторинг.
По думите на полицаите, в престъпната група са влизали по предварителни данни не по-малко от 400 души, около 100 фирми и няколко банки. Групировката е имала и лидер. За него се знае малко - 42-годишен мъж, жител на град Митишчи. Успехът на нейната дейност е бил свързан с множеството малки компании и фирмички, такива едни кантори "Рога и копита" (по романа "Златният телец" на Илф и Петров - бел.прев.) по чиито сметки са се превеждали парите. Повече от сто такава "Рога и копита" са се трудили всекидневно в продължение на пет години.
Корупционната схема е била примитивна, но крайно ефективна. Стотици членове на бандата са получавали пари от клиентите. Те безналично са се привеждали по сметките на фирмите-еднодневки, открити в подконтролните банки. Финалът е бил също стандартен - сумите са били изпращани по банкови сметки в две основни посоки - Прибалтика и Кипър. След това парите са били вземани в наличност от банките и са били легализирани чрез покупки на недвижимост, обясниха от полицията.
Общо за пет години са били извадени от страната 36 млрд. рубли. Доходите на групировката впечатляват. За услугите си по изнасянето на парите престъпниците са вземали комисиона от 2 процента. По предварителни данни доходът на "черните банкери" е бил за над 575 млн. рубли, твърдят от МВР.
Общо в операцията по залавянето на престъпната група са участвали над 300 сътрудници на полицията и следователи. Както казват оперативните работници, това е само началото.

Александър Бастрикин, ръководител на Следствения комитет на Русия:



По данни на Централната банка през миналата година чистият отток на капитала от страната е бил за 56,8 млрд. долара, от които над 35 млрд. са били изнесени в рамките на т.нар. съмнителни финансови операции. По данни на Федералната данъчна служба в Русия сега има над милион "захвърлени" компании, от които практически не могат да се вземат данъци, защото тези фирми, като правило, са регистрирани на починал човек и с фалшиви документи. По данни на Централната банка работещите фирми-еднодневки недоплащат в бюджета годишно до 1 трилион рубли. Пита се: къде отиват тези пари?

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 1080

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 749

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 487

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 424

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ