20 Юли 2025неделя00:19 ч.

Банките - светая светих

/ брой: 237

автор:Валентин Георгиев

visibility 8074

Когато се направи анализ за печалбите на някое предприятие през годините назад и се съпоставят цените на стоките, които то е произвеждало и продавало, може лесно да се установи кое е нормална печалба и кое не е. Е, няма как една банка да повишава постоянно цените на услугите си с всевъзможни такси, да не дава никакви лихви по депозитите, а да печели от лихви по кредитите и да не бъде обложена с данък свръхпечалба. Такава е нормалната логика, когато се иска облагане на тези милиарди, за какъвто данък настоява "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и каквато приходна мярка беше заложена в първоначалния вариант на бюджета за 2025 г., огласен преди седмица и от финансовия министър Людмила Петкова.   
Не търсете обаче логика там, където действат силни лобита, които налагат безцеремонно интересите си, а политиците са в тяхна услуга. Банките у нас отдавна са превърнати в олтари, свещени крави или както искате ги наречете, защото винаги остават недосегаеми, стане ли въпрос да си плащат. В крайна сметка и този път бяха пощадени от властта, а преследването на амбициозната цел за ръст на приходите в хазната от цели 20 милиарда лева ще е за сметка на затягане на колана на всички останали.
Преди дни шефът на БНБ Димитър Радев влезе в ролята на адвокат на банките като се обяви категорично против въвеждането на подобен данък с аргумента, че мярката криела рискове за финансовата стабилност и икономиката. Нито дума обаче за своеволната им политика да вдигат едностранно таксите и невъзможността на клиентите им да се защитят.
В почти всички правови държави в Европа банките, които въртят държавните пари, плащат лихви и данък на държавата за това, че оперират с парите на данъкоплатците. Само преди дни Латвия стана поредната страна в ЕС, която въвежда специално облагане за свръхпечалбите на банките. На път е да го стори и Естония. Доста държави от ЕС въведоха свои версии на този тип облагане още през 2023 г. - Италия, Испания, Швеция, Унгария, Словакия. Но там, за разлика от България, и изпълнителната власт, и централната банка подкрепят допълнителния данък за проспериращите банки като източник на повече средства за бюджета. Не и у нас. Горките ни банки, да им посъберем капачки, друго не остана.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ