Баневи изскачат от "Панамагейт"
/ брой: 80
Бизнесмените Евгения и Николай Баневи са първите две български имена, които се появяват в "Документите от Панама". Това съобщиха в. "24 часа" и Алексения Димитрова, която е единственият български журналист с достъп до досиетата. Според данните те са вписани като акционери и пълномощници на няколко фирми, регистрирани в Панама, на Бахамските и Сейшелските острови. Това е станало в периода 2005-2015 г., а данните са получени от "Зюддойче цайтунг" преди повече от година. Информацията е споделени с Международния консорциум на разследващите журналисти. Имената на фирмите са Uniworld Incorporated, Triffyn Development, Buzzard Holding. Заради промяна в закона на Сейшелите се е наложило като акционер да се впише Банева, а не приносител на акции.
Евгения Банева коментира, че не вижда нищо нередно в това и не познавала бизнесмен, който да няма офшорки, което било законна практика. "Плащаме си редовно данъците. Не се боя от проверка на НАП", обяви Банева. Тя посочва, че със съпруга си имат фирми, регистрирани в Швейцария, Русия и Македония. Според нея това би било проблем само ако политик има такава фирма, тъй като той официално не би трябвало да има доходи от бизнес. Банева определя разследването като "някаква поредна международна конспирация, която пак има за цел отклонение от важните проблеми на човечеството".
Финансовият журналист Мирослав Иванов съобщи, че свързвана с депутата от ДПС Делян Пеевски панамска офшорка е регистрирана с помощта на адвокатската кантора "Mossack Fonseca". Според него това е фирмата Sibole Services Incorporated. "Според документи, с които разполагам, панамската компания Cibole Services Incorporated е регистрирана именно през офис на Mossack Fonseca. Агент на компанията е BUFETE MF & CO - дружество от веригата на Mossack Fonseca", пише Иванов. "В България Cibole Services Incorporated е собственик на "Сиболе сървисис инкорпорейтид България". Българското дружество е свързвано често с Делян Пеевски покрай собствеността му в "Техноекспортстрой". Управител на българското дружество е Гергана Ангелова. Тя е на същата позиция в "Техноекспортстрой" и няколко ДЗЗД-та, в които дружеството участва. "Сиболе сървисис инкорпорейтид България" доскоро беше собственик на приватизираната през предишното управление на Бойко Борисов "Техноекспортстрой". Но преди около година продаде собствеността си на друга, чисто нова компания, отново управлявана от Гергана Ангелова. Сделка, която очевидно е чисто фиктивна и целта й е да прекъсне връзката между "Сиболе" и "Техноекспортстрой", констатира журналистът. "Сиболе" придобива собствеността в строителната компания през 2012 г. чрез кредит от КТБ. ДУМА припомня, че преди повече от месец мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев посочи "Техноекспортстрой" като компания, която е под контрола на Пеевски.
Депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Румен Гечев смята, че в самото начало на приватизацията в България е трябвало да се забранят инвестициите от офшорни зони, тъй като рискът е много голям. Сега се оказва, че не знаем кой е собственик на българската икономика, добави той. По думите му по-голямата част от чуждите инвестиции у нас са влезли през офшорни сметки. Според него офшорните зони съществуват, за да могат престъпници, политици и други гешефтари да си крият парите в законово създадените райски кътчета по света. Народният представител нарече офшорните зони законна форма за неплащане на данъците.