04 Юли 2026събота10:44 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

БАН иска спешна среща с МС заради бюджета

/ брой: 28

автор:Дума

visibility 978

Настояваме за диалог с правителството и за спешна среща с Министерския съвет заради бюджет 2022, а ако това не стане, излизаме на протест, обявиха на пресконференция вчера ръководствата на академията на науките и на Общото й събрание. Проблемът е, че субсидията на БАН за тази година е увеличена само с 2 млн. лв., които са за покриване на увеличената минимална заплата. Бюджетът е вреден, дискриминационен и обиден, действа се за погубване на академията без Дянков по дянковски, заяви председателката на ОС чл.-кор. Евелина Славчева. Докато за вузовете с ПМС без всякакви изисквания за приноси и качество заплатите са увеличени от 1300 лв. за асистент до 1600 лв. за професор, в академията възнагражденията остават с около 30% по-ниски, а средната заплата там е 850 лв. 

МОН е искало бюджетът на БАН да бъде увеличен с 20 млн. лв., но финансовият министър Асен Василев е отказал с аргумента, че трябвало да има изисквания за приноси, което според академиците е дискриминация по месторабота. По закон длъжностите в университетите и научните организации и изискванията за тях са уеднаквени. БАН е най-признатата наша институция в чужбина, на първо място у нас по научни резултати, брой проекти, патенти, и пр. Около 2500 са учените в академията, работят по над 2000 научни проекти. Сега останалите в академията 42 института не могат да си платят дори тока.

През 2010 г. министър Дянков мина като тайфун през науката, намали с 40% бюджета на БАН и още не сме се оправили, казаха учените. Опасността е, че се прекъсва "производството" на кадри в науката, което не може да се възстанови. В последната година БАН са напуснали 120 млади учени, защото продавачите в моловете получават повече. Именно младите настояват най-много БАН да излезе на уличен протест.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ