Българският учител - на дъното
Нашите педагози по заплащане делят последното място в ЕС с тези от Румъния
/ брой: 232
По заплата, изчислена в евростандарт на покупателната способност, учителите в България са предпоследни в ЕС. След нас е само Румъния. Това показва прессъобщение на Европейската комисия по повод на Доклад за учителските заплати в общността през учебната 2011/2012 г., направен по данните на информационната служба за образование Eurydice по повод на Международния ден на учителя на 5 октомври. В същото време в самия доклад на ЕК, където се посочват данните за държавните заплати на педагозите във всяка отделна страна, се посочва, че възнагражденията на българските учители са по-ниски от тези на колегите им в Румъния. Заплащането в Румъния почти се е изравнило със заплатите от времето преди кризата, се казва в прессъобщението.
Според сравнителните данни най-добре платени са учителите в Люксембург (с минимум 54 600 евро годишно и средна заплата 75 471 евро), следвани от тези в Германия, Норвегия, Испания и Кипър (вж. таблицата). На най-ниските стъпала на заплащане са учителите в Латвия, Литва, България-Румъния.
В Гърция училищните преподаватели получават два пъти повече от българските, в Португалия - над три пъти, а в Испания - 4 пъти. Водещият Люксембург осигурява 7 пъти по-високи заплати от тези в България.
Заради кризата в много европейски държави в последната година-две учителските заплати са намалени или замразени, отчитат в ЕК. В 16 страни възнагражденията са спаднали, а в останалите 11 - са били замразени или са нараснали минимално. България е сред страните със замразени доходи на преподавателите в средните и началните училища.
Според доклада учителите в Ирландия, Гърция, Испания, Португалия и Словения са най-тежко засегнати от бюджетните ограничения и мерките за строги икономии. Заплатите на учителите в България, Кипър, Естония, Франция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Великобритания, Хърватия и Лихтенщайн са паднали леко или са останали на същото ниво. Също така става ясно, че в 4 държави - Чехия, Полша, Словакия и Исландия, учителските заплати растат от средата на 2010 г. насам.
Учителите имат определящо място в живота на децата и могат да окажат решаващо влияние върху тяхното бъдеще, затова заплащането им и техните условия за труд следва да са основен приоритет, заявява комисарят по образованието Андрула Василиу. В ЕС максималното възнаграждение на най-опитните учители обикновено е двойно по-високо от това на новопостъпващите. В Латвия брутните заплати на учителите са почти два пъти по-високи от максималната основна заплата. В Дания, Литва, Полша, Словакия, Финландия, Англия и Уелс нетното възнаграждение с добавките също надвишава максималната основна заплата. В повечето страни учителите в гимназията получават по-високи заплати от тези в началния и прогимназиалния курс.