05 Октомври 2024събота13:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Българската политика към Македония е игра с огъня

/ брой: 104

visibility 278

Дойче веле

Кабинетът на Бойко Борисов направи необясним негативен завой в отношението към Македония, а сега се оказа, че президентът подкрепя този завой, пише Татяна Ваксберг в коментара си, цитиран от радио "Дойче веле" в програмата за Македония.
"Външната политика на президента Плевнелиев е същата игра с огъня, по която залиташе и Бойко Борисов. Сравнението между двамата може и да не е особено подходящо, но политическата им битност е напълно съизмерима. Кабинетът на Борисов направи необясним негативен завой в отношението към Македония, а сега се оказа, че президентът подкрепя този завой. В интервю за БНР отпреди няколко дни президентът Плевнелиев каза, че България и Македония "трябва да подпишат договор за добросъседство". Този възпитан израз маскира ултиматума, който София изненадващо отправи към Скопие през декември 2012-а. Тогава кабинетът постави три условия на Македония, за да продължи да подкрепя усилието на страната да започне преговори за членство в ЕС", пише Ваксберг.
"До декември тази подкрепа не беше разменна монета. Напротив, кабинетът на Бойко Борисов следваше политиката на всички предишни правителства, която беше формирана с висока вътрешнополитическа цена през 1992-а.
...1992 година беше период, в който България избра по-разумния път от двата възможни: дали да се хареса на публиката, отхвърляйки правото на Македония да съществува, или да загуби доверието на публиката в името на едно политическо бъдеще, върху което миналото няма власт.
Изборът на втората опция се превърна в единствения разпознаваем елемент на инак безличната българска външна политика. През 1999 г. премиерите на двете страни Иван Костов и Любчо Георгиевски подписаха и съвместна декларация, включваща ангажимента за добросъседски отношения. Нито социалистическо, нито монархическо правителство посегна на този избор през изтеклите 20 г., макар че през цялото време политиците се изкушаваха да последват националистическия пример на съседна Гърция.
Кабинетът "Борисов" обаче го стори, прилагайки вътрешнополитическия популизъм и във външната политика. Заваляха намеци за неправилното отношение на Скопие към историята и нескрити предупреждения, че ако Македония не промени позицията си, няма да види подкрепа в Брюксел.
Това, че всеки популизъм е предизборно обясним, е слаба утеха. По-сериозното е, че тези изблици увреждат дълготрайно отношенията ни с Македония. Да не забравяме и факта, че заплахи, закани и ултиматуми по исторически въпроси обикновено водят до онези катаклизми, които правителството от 1992-а буквално насила не допусна.
Вместо да отхвърли ултимативния тон на премиера и на външния министър Младенов, президентът Плевнелиев изненадващо подкрепи завоя в отношението към Македония: "Ние се учудваме от позицията на македонската страна. (...) Договор за добросъседство трябва да има и ще има (...)", каза Плевнелиев.
Изказването му за Македония потъна някъде между очакваните от него оценки за скандала с подслушванията. То почти не беше цитирано. Нищо че политиката към Македония, наред с подслушването, се очертава като един от основните и дълготрайни удари, нанесени на България от ГЕРБ", се казва в материала.

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 1230

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 1011

/ брой: 189

Франция увеличава данъците на богатите

автор:Дума

visibility 1203

/ брой: 189

Хърватски войници няма да участват в конфликти

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 189

Доминикана масово депортира мигранти

автор:Дума

visibility 1193

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 2410

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 3155

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 2412

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 1242

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ